Coletti: Od plešivičkog do prestižnih vina iz amfore

Franjo Kolarić, vlasnik plešivičke vinarije Coletti, predstavio je dio svog širokog repertoara u zagrebačkom Vinskom klubu u Strojarskoj ulici.

Za ovu prigodu, iz Hrastja Plešivičkog stiglo je 11 vina, a degustacija nije započeta ni belim, niti crnim, nego – plešivičkim. Točnije, vinom pod etiketom Stare sorte 2020, u kojima su objedinjeni plavec žuti, šipelj, štajerska belina i kraljevina. To je ono čuveno plešivičko, vino iz filma ‘Tko pjeva zlo ne misli’ u kojem su uživali Franjo i gospon Fulir.
 
Uz sav respekt prema starim dobrim vremenima, vjerujem da je ova Kolarićeva inačica znatno profinjenija od vina koje se 1930-tih točilo po zagrebačkim krčmama.
 
Da su to sorte koje funkcioniraju i gotovo stotinjak godina kasnije, živi je dokaz pjenušac Blanc, u kojem su one pravilno izbalansirane i oduševljavaju svojom svježinom.

Kao aktivan sudionik zagrebačkog noćnog života 1990-tih, Kolarić je u klubu Mohito na Zelenom valu, otkrio i zaljubio se u talijanski Pinot grigio, a potom ga ne baš lako pronalazio u drugim klubovima i restoranima. Dakle, prvo ga je počeo piti, a tek onda proizvoditi. Sivi pinot je prilično zahtjevna sorta i radi ga malo vinara u Hrvatskoj, što je Franji od Plešivice bio još veći izazov da mu se temeljito posveti. To je dominantno vino u njegovoj vinariji, a na degustaciji ga je ponudio u čak četiri varijante – klasični, grande, pjenušac i amfora – svaka dobra na svoj način. Prije dvije godine Decanter je prepoznao njegov Pinot Grigio Amfora 2017 i dodijelio mu broncu, a Pinot Grigio Classic 2018 osvojio je srebro na International Wine Challengeu.

Rajnski rizling sljedeće je na top listi Coletti vina. Berbu iz 2019. flaširali su u 1500 butelja i nisu na prodaju, nego su namijenjene arhivi i pokojoj ekskluzivnoj promociji poput ove u Vinskom klubu na kojoj su se okupili vinoznalci, novinari i ostali vinoljupci, koje je pozvao voditelj kluba, sommelier Tomislav Jakopović.
 
Kušala se i berba 2018. iz amfore, koja je odležala dvije godine u drvenim bačvama, da bi se konačno našla u keramičkim bocama, sačuvavši profinjenost i sortnu prepoznatljivost.
Posebno zanimljiv bio je karakterni Neuburger 2018, od istoimene rijetke sorte, koji je prošao istu proceduru kao Rizling, a namijenjen je – arhivi. Nešto će ipak ostati i za ‘obične’ potrošače poput Rosé pjenušca od crnog pinota. Da ne bih trošio previše riječi na ovo perlajuće čudo, prisjetit ću se jedne vinske radionice od prije četiri godina na kojoj je trebalo ‘na slijepo’ uočiti razlike i sličnosti hrvatskih pjenušaca i šampanjaca. Među sudionicima radionice bili su i neki ugledni sommelieri, a gotovo jednoglasno Coletti Rosé pjenušac ‘prepoznat’ je kao šampanjac.
 
Za kraj, i mi ljubitelji francuski školovanih crnjaka došli smo na svoje. Bio je to pravi vinski bombončić – Pinot crni 2018 – obasut aromama crvenih voćki i ugodno smiren u drvu, obećavajući da će kroz koju godinu biti još bolji i podatniji.
 
Franji Kolariću velike pohvale za ovako ozbiljan i predan pristup proizvodnji vina, a također i Tomislavu Jakopoviću, koji nas je kroz degustaciju vodio na edukativan i zabavan način.
 
Tagged: , , , , , , , , , , ,