Marijan Slakić: Glazba u jeansu

U okviru Noći muzeja, u Zavičajnom muzeju Našice (Dvorac Pejačević), Marijan Slakić postavlja samostalnu izložbu pod nazivom ‘Glazba u jeansu’. Izložba kolaža inspiriranih domaćim i stranim glazbenicima, bit će otvorena do 25. veljače.Marijan Slakić prepoznatljivo je ime naše zavičajne likovnosti. Rođen je u Nijemcima kod Vinkovaca. Srednju muzičku školu završio je u Tuzli, a Muzičku akademiju u Sarajevu. Ovaj prvi profesor našičke osnovne glazbene škole (utemeljene 1985. godine) ostavio je ne samo duboki trag u povijesti glazbe našega grada (na svome radnome mjestu u glazbenoj i srednjoj školi, kao dirigent HKD Lisinskog te dugogodišnji orguljaš i zborovođa crkvenog zbora), već i njegovoj likovnoj sceni. U našem je muzeju do sada izlagao više puta, kako na samostalnim, tako i skupnim izložbama.

Iako nema formalno likovno obrazovanje, njegov je stvaralački impuls kroz više desetljeća djelovanja izgradio prepoznatljiv i kvalitetan opus, koji se kreće u širokom rasponu materijala i tehnika (od crteža i slika, preko radova u kamenu i keramici do instalacija i kolaža). Iako s odabirom tema i materijala može iznenaditi publiku, autor ostaje vjeran vrlo čistom i preglednom izričaju, njegovi su radovi tehnički dotjerani, linija i boja čista i precizna, a motivi jasno iskazani, u stilizaciji koja odbacuje suvišne detalje, a ističe ono bitno u prizorima koji se mogu kretati od prepoznatljivih predmeta i situacija do apstrakcije.

U novome ciklusu umjetnik nas je privukao nekonvencionalnim odabirom slikarske tehnike, no ostao je vjeran specifičnoj kolažnoj tehnici, a svaka od njih posvećena je jednom autoru popularne i/ili rock glazbe, odnosno njihovim pjesmama, koje su pratile umjetnika (a i velik dio publike ove izložbe) od vremena djetinjstva i odrastanja do danas. Jedini izuzetak je slika posvećena kćeri Anji, akademskoj slikarici, s prepoznatljivim elementima slikarskog pribora. Od te je slike započeo stvarati prepoznatljiv ciklus svojevrsnog pop i rock vremeplova, koji će nas likovnim jezikom odvesti u glazbenu riznicu domaće i svjetske estrade. Slakić se poigrao s prepoznatljivim glazbenim ikonama na njemu svojstven način, gradeći sliku najvećim dijelom od segmenata gotovih predmeta (u duhu ready-made umjetnosti), s manjim detaljima (pojedini natpisi, manji crteži) koje je izveo samostalno. Kao prepoznatljiva nit kroz sve se radove provlači upotreba jeansa, tekstila koji je obilježio povijest suvremenoga odijevanja, a u 20. je stoljeću postao i zaštitnim znakom rock generacije te simbolom otpora društvenim konvencijama. U skladu s osobnom estetikom autor je za sve slike izveo i prepoznatljivu opremu (drveni okviri), neuobičajene kvadratične forme. Ovaj se ciklus svojom tematikom uklopio u ovogodišnju manifestaciju Noć muzeja koju već tradicionalno organizira Hrvatsko muzejsko društvo, a realizira je niz baštinskih ustanova diljem zemlje. Ovogodišnja je tema Noći muzeja postavljena s ciljem prezentiranja i popularizacije glazbene baštine i njene muzealizacije.

Silvija Lučevnjak / Foto: Petar Hajek


Marijan Slakić: Matijin san
Tagged: , , , , , ,