Na svečanoj dodjeli proglašeni su pobjednički filmovi 21. izdanja Međunarodnog festivala dokumentarnog filma ZagrebDox na kojem je prikazano 107 dokumentaraca u 16 programa.
Veliki pečat u međunarodnoj konkurenciji osvojio je film ‘Gospodin Nitko protiv Putina’, redatelja Davida Borensteina i Paše Talankina – snažno svjedočanstvo o indoktrinaciji, propagandi i hrabrosti pojedinca. Posebno priznanje u istoj konkurenciji dobio je film ‘Protjerivačica ljubavnica’ (Elizabeth Lo), nježna priča o potrebi za ljubavlju i pripadanjem u suvremenom kineskom društvu.
U regionalnoj konkurenciji, Veliki pečat dodijeljen je filmu ‘Lekcije mog tate’ Dalije Dozet – intimnoj, poetičnoj priči o obitelji, sjećanjima i žalovanju. Posebno priznanje pripalo je filmu ‘Tko će pokucati na vrata mog doma’ Maje Novaković, meditativnom prikazu prirode i života kroz pažljivo promatranje i osluškivanje.
Mali pečat za najbolji kratkometražni film osvojio je ‘Tko voli sunce’ Arshie Shakibe – dokumentarac o ilegalnoj proizvodnji nafte u ratom pogođenoj Siriji. Posebno priznanje u ovoj kategoriji pripalo je filmu ‘Druga strana planine’ Yumeng He – emotivnom istraživanju urbanizacije, sjećanja i identiteta.
Mali pečat za najboljeg mladog autora do 35 godina dodijeljen je filmu ‘Odlazak’ Ivana Vlasova i Nikite Staškeviča – opservacijskoj priči o životu nenečkog naroda u Sibiru. Posebno priznanje dobio je film ‘Oči Gaze’ Mahmouda Atassija, koji prikazuje život i rad palestinskih novinara u ratnim uvjetima.
Nagrada ‘Movies That Matter’, koja promiče ljudska prava, dodijeljena je filmu ‘Sudane, sjećaj nas se’ Hind Meddeb, koji kroz umjetnost i poeziju progovara o borbi za slobodu izražavanja. Posebno priznanje pripalo je filmu ‘Trans Memoria’ Victorije Verseau – snažnoj priči o trans iskustvu u društvenom kontekstu punom izazova.
FIPRESCI nagradu, koju dodjeljuje međunarodna federacija filmskih kritičara, osvojio je ‘Noć kojota’ Clare Trischler – film o migrantima i univerzalnoj potrazi za pripadanjem.
Teen Dox nagradu, koju dodjeljuju srednjoškolci, osvojio je film ‘Škola sreće’ Oleksiija Yeroshenka – emotivan prikaz školskog života djece u ratnoj Ukrajini. Posebno priznanje pripalo je filmu’ Gdje su djeca bezimena’ Jamillah van der Hulst – o djeci u Bangladešu i njihovim svakodnevnim borbama.
Počasni Veliki pečat za izuzetan doprinos dokumentarizmu dodijeljen je švicarsko-kanadskom redatelju Peteru Mettleru, poznatom po inovativnim filmovima koji spajaju dokumentarni esej, putopis i vizualnu poeziju. U sklopu retrospektive prikazana su tri njegova filma.
A. G. / Foto: Samir Cerić Kovačević