Prigodom velikog jubileja, na 120. godišnjicu zgrade Hrvatskoga narodnog kazališta (HNK) u Zagrebu koje je svečano otvoreno 14. listopada, gledateljim se daruju besplatan posjet izložbi (od 16 do 19 sati) o povijesti kazališne zgrade te slobodan ulaz na Krležinu predstavu ‘Vučjak’ u režiji Ivice Buljana (19.30 sati).
Na 120. godišnjicu otvorenja zgrade HNK u Zagrebu, 14. listopada u 14 sati, u foyeru će biti otvorena prigodna izložba. Dokumentarna građa iz vremena; fotografije, dokumenti, filmovi i digitalizirani plakati evocirat će povijest HNKu Zagrebu, od najranijega vremena do izgradnje nove zgrade 1895. godine. Dio građe bit će posvećen prvim kazališnim dvoranama u Zagrebu (današnji Muzej grada Zagreba, Prirodoslovni muzej i Gradska skupština) s opisima o razdoblju u kojem su ti prostori korišteni kao kazališne dvorane.
Dio izložbe dokumentirat će vrijeme od 10. lipnja 1840., kada je Domorodno teatralno društvo svečanim izvođenjem prve kazališne predstave na štokavskome narječju, junačke igre u tri čina ‘Jurana i Sofije’ Ivana Kukuljevića Sakcinskoga, službeno započelo svoje gostovanje u Zagrebu, Sisku i Karlovcu. Gostovanje je počelo predstavom u Starome kazalištu na Markovu trgu i trajalo je 18 mjeseci, kada su izveli pedesetak različitih izvornih i prevedenih djela, odigravši 200 predstava.
Raznorodna dokumentarna građa i izvorni predmeti, omogućit će upoznavanje s najvažnijim osobama, predstavama i događajima iz vremena. Posebna pozornost bit će posvećena izgradnji današnje zgrade HNK u Zagrebu; od ideje do otvaranja 14. listopada 1895., kada je simboličkim udarcem po završnom kamenu na balkonskom stupu pročelja srebrnim čekićem, austrougarski car Franjo Josip proglasio kazalište otvorenim.
Na izložbi će biti prikazana i dva dokumentarna filma, ‘Die Fellner und Helmer – Story’ i ‘Die vergessenen des eoropäischen Theaterbaus’, u trajanju od 30 minuta te dokumentarni film o samoj zgradi HNK u Zagrebu u trajanju 10 minuta. Posjetitelji će na izložbi moći vidjeti originalnu građu vezanu uz gradnju i otvaranje zgrade: nacrte, spise vezane uz građevinsku dozvolu, plakate, pozivnice, srebrni čekić kojim je car Franjo Josip simbolički obilježio završetak izgradnje zgrade, rad kipara Roberta Frangeša Mihanovića, fotografije izgradnje… i mnoge druge izvorne materijale iz vremena.
Autor izložbe je Dinko Čutura, a za postav izložbe zaslužan je Mario Beusan.