U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu svečano je otvorena izložba i predstavljena grafička mapa ‘Mi smo sanjali…’ posvećena 110. obljetnici rođenja Ivana Supeka, koju su organizirali Hrvatski povijesni muzej i Nacionalna i sveučilišna knjižnica.
Izložbu i grafičku mapu predstavili su Ana Filep iz Hrvatskog povijesnog muzeja, idejna začetnica cijelog projekta; Nikola Biliškov s Instituta Ruđer Bošković, stručni suradnik i interpretator Supekovih načela i Svjetlan Junaković, autor grafika i ilustracija – svatko iz svoje perspektive i kroz vlastitu interpretaciju Supekova naslijeđa. Uz grafike, izloženi su i odabrana Supekova djela, fotografije iz raznih razdoblja njegova života te bogat kontekstualni materijal koji osvjetljava njegovu misiju znanstvene odgovornosti, etičke budnosti i borbe za dostojanstvo čovjeka.
Ravnateljica Hrvatskog povijesnog muzeja, Matea Brstilo Rešetar, istaknula je nekoliko važnih ‘prvih’ koje ova izložba donosi: riječ je o predstavljanju prve grafičke mape u nakladi muzeja, prve likovne interpretacije Supekovih načela te prve grafičke mape koju potpisuje Svjetlan Junaković, jedan od najvažnijih suvremenih hrvatskih likovnih umjetnika.
‘Također, željeli smo da se jedan ovakav rad – umjetnički, povijesno, ali i humanistički vrijedan – kao što je ova grafička mapa, sačuva u fundusu nacionalne institucije i ostane dostupan za predstavljanje budućim posjetiteljima i generacijama’, dodala je ravnateljica naglašavajući važnost trajnog očuvanja i prezentacije ovog jedinstvenog djela.
Otvorenju su, uz brojne posjetitelje i partnere projekta, prisustvovali i predstavnici institucija na koje je Supek ostavio snažan trag – uključujući Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti, Institut Ruđer Bošković, Sveučilište u Zagrebu, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu i X. gimnaziju Ivan Supek.
Izložbu je svečano otvorila državna tajnica Ministarstva kulture i medija, Dražena Vrselja, istaknuvši: ‘Ova izložba svakako je, osim što je sjajna umjetnička interpretacija humanističkih načela, ujedno i podsjetnik te nastojanje da se ne samo očuva, već i nastavi naslijeđe Ivana Supeka sažeto u njegovih 10 humanističkih načela koja ujedno predstavljaju i svojevrstan apel čovječanstvu zaključno s onim desetim koje glasi jednostavno – biti dobar.’
Ravnateljica NSK, Ivanka Stričević, u svom obraćanju naglasila je da se Supek ne može svesti na samo jedno zvanje te da je bio čovjek koji nije priznavao granice između prirodnih i humanističkih znanosti, između razuma i savjesti. Njegova ostavština, navodi Stričević, živi i danas – u pitanjima koja nas još uvijek traže odgovore: Kakav svijet gradimo? Koliko smo spremni braniti čovječnost? Koje vrijednosti prenosimo dalje?
Tijekom trajanja izložbe, zagrebačka publika će se s ilustriranim Supekovim načelima moći susresti i izvan knjižnice ‘ na plakatima diljem grada. Budući da se radi o vrijednostima koje i danas smatramo univerzalno važnima, organizatori su odlučili izraditi i posebne umjetničke naljepnice koje posjetitelji mogu ponijeti sa sobom ‘ kao vizualni artefakt, ali i osobni podsjetnik na odgovornost, suosjećanje i borbu za bolje društvo. Ulaz je slobodan, a izložba ostaje otvorena do 27. lipnja – idealna prilika za susret s idejama koje i danas snažno odjekuju.
V. R. / Foto: www.hismus.hr