Nedim Gürsel: Allahove kćeri

Smješten u Meki, Medini i na turskom Sredozemlju, roman ‘Allahove kćeri’ Nedima Gürsela trostruka je pripovijest o djetinjstvu: najprije o pripovjedačevom djetinjstvu, pa o ‘djetinjstvu’ islama i moderne Turske.
Allahove kćeriPisac u ovom romanu vodi nekoliko simboličnih narativnih linija: odrastanje u zelenom raju Manisi pedesetih godina dvadesetog stoljeća u kojem se život dječakovog junaka, poslanika Muhameda, izmjenjuje s biografijom njegovog djeda koji je kao pričuvni časnik sudjelovao u obrani Medine u Prvom svjetskom ratu. Nedim Gürsel isprepleće vijugave niti religije, historije i politike, izvan stereotipa i naučenih istina: djed će unuka nježno i s puno ljubavi uvoditi u svijet islama, no dječak će izmučen borbom dobra i zla stvarati vlastiti unutarnji svijet.

Roman ‘Allahove kćeri’ pripada onoj vrsti literature u kojoj ništa nije prošlost i ništa neće biti zaboravljeno: djed još uvijek brani Medinu, Ibrahim žrtvuje Ismaila, Poslanik prima objave, a carstva propadaju i iznova se rađaju. Ispričan poliperspektivno – u ovom su romanu podjednako važni i glasovi božica Lat, Uzzi i Manat – roman Nedima Gürsela kompleksno je i originalno svjedočanstvo o ljepoti jedne religije, ali i njezinim čudima i strahotama. ‘Allahove kćeri’ iznimna su pripovijest o vječnim ljudskim strahovima, nemirima i nedoumicama.

Nedim GürselNedim Gürsel (1951) poznati je turski pisac i intelektualac. Diplomirao je modernu francusku književnost na Sveučilištu u Sorboni, na kojem je i doktorirao na vezama između suvremene turske i francuske poezije. Predaje tursku književnost na Visokoj školi za orijentalne jezike u Parizu (INALCO). Voditelj je znanstveno-istraživačkog projekta o turskoj književnosti pri francuskom Nacionalnom centru za znanstvena istraživanja. Važnije prozne knjige: Ljubav poslije podne, Knjiga o ženama, Osvajač, Ljeto je dugo trajalo, Smrt na suncu, Pregršt svijeta, Svijet u slikama i Allahove kćeri. Dobitnik je više svjetskih i turskih književnih nagrada: Nagrade Turskog lingvističkog društva (1976), Nagrade za mir AbdiIpekči (1986), Nagrade slobode Francuskog PEN-a (1986), Nagrade za pripovijetku Haldun Taner (1987), Zlatne plakete Struških večeri poezije (1992), Nagrade za pripovijetku Radija France Internacional (1992), Ordena književnog viteza vlade Republike Francuske (2004), Nagrade za bratstvo u svijetu Mevlana (2009). Za roman Alahove kćeri dobio je 2009. godine Nagradu za slobodu misli i izražavanja, koju dodjeljuje turska Zajednica nakladnika. Knjige Nedima Gürsela prevedene su na dvadesetak svjetskih jezika.

Kao svojevrsna parabola o Poslanikovom nauku koja graniči s poezijom, roman ‘Allahove kćeri’ Nedima Gürsela, istkan poput ćilima, veze svoje brojne digresije između prošlosti i sadašnjosti, između sedmog i dvadesetog stoljeća. Pisac se u drugom licu obraća bezimenom junaku romana kao svojem alter egu kako bi ispričao priču o bajkovitom djetinjstvu u turskom selu pod okriljem djeda koji unuku čita Kur’an i otkriva mu skrivene čarolije.
L’Express

U ovom fascinantnom autobiografskom romanu Nedim Gürsel propitkuje islamsku vjeru i modernu Tursku.
www.franceculture.fr

Ljevak

Tagged: , , , , , , , , , , , ,