Projekt Okolo: Istražite Zagreb umjetničkom šetnjom

Osmo izdanje umjetničkog projekta Okolo, posvećenog umjetnosti u javnom prostoru, od 20. do 30. kolovoza ponovo oživljava zagrebačke ulice i trgove.

Novost je regionalna suradnja koju kustoski potpisuje Lea Vene – bosanskohercegovačka umjetnica Alma Bektaš postavit će skulpturu Trophilia na Gajevu, dok će Ema Kobal na Gradecu kroz svjetlosnu instalaciju ‘Promatrač’ propitati ulogu oka i nadzora. Na istoj lokaciji, duo Glitchboy 2000 & Komscho donosi S’ukob oblika i funkcije vol. 2′, prostor za druženje i razmišljanje o dizajnu.

Varšavska ulica ugostit će tri rada: Ivana Mrčela u instalaciji ‘Naše sestre’ istražuje žensku solidarnost, Marko Gašparić muralom i skulpturom ‘Hodač po žici’ odaje počast Philippeu Petitu i hrabrim pojedincima, dok će Diana Trohar kroz ‘Pošumljavanje derutnog zida’ oživjeti zapuštenu površinu.

U Oktogonu fotografkinja Inija Herenčić lebdećim fotografijama (Tragovi ljeta) priziva usporavanje i sjećanja, dok u prolazu Neboder Maša Barišić balonima ispisuje ‘Važnu poruku’, a Filip Pilj triptihom ‘Mali prizor’ istražuje subjektivnost pogleda.

U parkovima i na trgovima također vas čekaju umjetničke intervencije: Marija Kulušić na Zrinjevcu stvara tekstilno ‘Sklonište za jedno deblo’, a Karlo Štefanek na Trgu kralja Tomislava postavlja stolice između kolodvora i Paviljona, otvarajući pitanja odnosa moći, tranzita i kontrole. Na uglu Savske i Koturaške Jelena Malenica i Chez 186 zajedničkom intervencijom ‘Na valovima’ transformiraju oglasni pano u prostor kontemplacije.

Od 2018. godine Okolo pretvara javne prostore u mjesta gdje se umjetnost prirodno susreće s gradom, približavajući suvremene radove široj publici i stavljajući u prvi plan lokalne umjetnike i njihovu viziju Zagreba.

A. M. / Foto:


Tagged: , , , ,