VBZ je upravo objavio ‘Put u Macondo’, jedinstvenu antologiju koja okuplja djela jednog od najvećih književnika svih vremena, Gabriela Garcíje Márqueza.
‘Put u Macondo’ predstavlja očaravajuće čitateljsko putovanje kroz književne krajolike Gabriela Garcíje Márqueza, kolumbijskog nobelovca i jednog od najvažnijih suvremenih pisaca. Ova antologija sastavljena je od njegovih djela vezanih uz mitski Macondo, napisanih između 1950. i 1966., a čine je skice za roman i kratke priče s početka karijere, kao i djela kojima se proslavio (Lišće na vjetru, Pukovniku nema tko da piše i Zla kob). Kroz njih univerzum Maconda, nadahnut piščevom rodnom Aracatacom, polako dobiva svoje obrise i postaje pozornica za remek-djelo ‘Sto godina samoće’ koje je steklo svjetsku slavu potvrđenu i Nobelovom nagradom 1982.
Márquez je u jednom intervjuu španjolskim novinama izjavio: ‘Ono što je između Lišća na vjetru i Sto godina samoće petnaestak je godina velike muke, iscrpljivanja i stalnog razmišljanja o tome kako je sve to zapravo bilo.’ A te su godine – što pokazuje ova antologija, koju je sastavio Conrado Zuluaga, provedene u fascinantnoj potrazi za Macondom, toponimom magijskog realizma koji se doima nevjerojatno stvarnim.
Gabriel García Márquez (1927., Aracataca, Kolumbija – 2014., Ciudad de México) jedna je od najvećih i najutjecajnijih figura svjetske književnosti. Dobitnik Nobelove nagrade 1982. godine, on je romanopisac, autor pripovijetki, eseja, filmski kritičar, pisac filmskih scenarija. Nadasve, on je intelektualac posvećen rješavanju velikih problema našega doba. Ponajprije onih koji pogađaju njegovu voljenu Kolumbiju, ali i cijelu Latinsku Ameriku.
Kao najistaknutiji predstavnik tzv. magijskog realizma, u kojemu se povijest i mašta isprepleću i pretaču u živu književnost koja diše svim svojim porama. On je, konačno, tvorac jednog od pripovjedačkih svjetova prepunih značenja što ih je španjolski jezik podario 20. stoljeću.
L. K. / Foto: VBZ