Nakon trogodišnje prisilne pauze zbog pandemije, sajam knjiga u njemačkom Leipzigu ponovo je počeo s radom s opreznim optimizmom.‘Apsolutno ne sumnjamo kako će na kraju sve uspjeti i da će morati funkcionirati i bez financijske potpore’, rekao je direktor sajma Oliver Zille, jer je njemačka vlada poduprla sajam s 3 milijuna eura.
Ministrica kulture Claudia Roth istaknula je političku važnost Sajma knjiga u Leipzigu u vrijeme krize. ‘Leipzig je najstariji sajam knjiga. Jedan je od najvećih i najvažnijih u cijeloj Europi. To je sajam knjiga koji gradi most prema srednjoj i istočnoj Europi. Također je od središnje važnosti u vremenima napetosti, u vremenima rata u Ukrajini’, rekla je Roth.
Sajam knjiga bilježi znatno manje brojke nego prošli put, 2019. kada je štandove i festival Leipzig Reads posjetilo 286.000 ljudi. Voditelj Martin Buhl-Wagner ove godine očekuje 130.000 posjetitelja, a smanjen je i broj izlagača. Nakon 2547 prije četiri godine, sada je na sajmu 2082 nakladnika.
Austrija sudjeluje kao zemlja gost, pa je sajam otvorio njihov predsjednik Alexander van der Bellen u pratnji izaslanstva.
O internacionalnosti knjiga i jezicima na kojima su napisane govorio je austrijski pisac Doron Rabinovici. ‘Književnost ide do krajnjih granica, ali tu ne staje’, rekao je Rabinovici.
Prema podacima Sajma, svoje novitete u književnosti predstavlja 2082 izlagača iz 40 zemalja. Austrija kao zemlja gost sudjeluje s 200 autora i isto toliko izdavača. Njihova vlada poduprla je nakladničko sudjelovanje s 2,2 milijuna eura.
dpa / Foto: Jan Woitas