Sve od 1968. godine, u vrijeme poklada, u Županji se održava jedinstvena kulturno-turistička manifestacija Šokačko sijelo.
Nekad kao vrijeme koje su obilježili nastupi folklornih skupina županjske Posavine s vremenom je Šokačko sijelo postala manifestacija na kojoj se izmjenjuju različiti sadržaji – izbor najljepše Šokice, revija narodnih nošnji, programi u kojima nastupaju KUD-ovi i dječje skupine, izložbe i radionice kroz koje se pokazuje i na poseban način vrednuje tradicija. Ulicama grada miriše kolači, čuje se topot konja koji nerijetko vuku kola, uređuju se dvorišta i kuće, a centrom Županje i mlado i staro oblači svoje najljepše ‘ruvo’ kako bi spremno dočekalo goste. Svi putevi vode u Županju, popularnost Šokačkog sijela iz godine u godinu je sve veća, pa ne čudi kako se u vrijeme održavanja manifestacije u gradu često traži krevet više.
Ovogodišnje, 58. Šokačko sijelo traje sve do 4. ožujka, a tema mu je kirvaj ali i jedinstveno gostoprimstvo Šokadije, posebno Županje. Pod geslom ‘Došo god da se vidi rod’ u fokusu je obitelj, običaji, zajedništvo i gostoprimstvo Slavonaca koji s veseljem očekuju dolazak gostiju sa svih strana svijeta. Upravo to je pokazalo i svečano otvorenje manifestacije kad se u Kulturnom centru Ivana Hermana tražilo slobodno mjesto za sudjelovanje na svečanom otvorenju. Sve je počelo predstavom kroz koju je pokazano kako se slavi županjski kirbaj Ivandana i to od svečane mise, svečanog kirbajskog ručka pa sve do vašara, gdje se rađaju i nove ljubavi.
U programu su sudjelovale sve udruge koje se bave očuvanjem tradicije iz kojih su i neke od ljepotica koje su tog dana ustaje ranom zorom kako bi se ‘opravile’ u svečano ‘ruvo’ i zablistale na jedinstvenom izboru najljepše Šokice – Šokački cvit. Među 12 divnih djevojaka lentu Šokački cvit 2025. ponijela je Anja Višić iz Gradišta, prva pratilja je Marija Rubilović iz Sibinja, a druga pratilja Tena Vukašinović iz Donjih Andrijevaca.
Da je Županja spremna pokazati kako izgleda 12 dana kirbaja, potvrdio je i vidno zadovoljan gradonačelnik Damir Juzbašić koji poziva sve ljubitelje tradicije i zabave da ovih dana posjete Županju. ‘Kirbaj je za Slavonca jedan od najljepših dana u godini’, rekao je Juzbašić, ‘a svatko tko krene u doživljaj onog najduljeg u Hrvatskoj, ponijet će kući uspomene koje neće nikad izblijediti.’
Pokladno jahanje i pokladna povorka rezervirani su za dvije nedjelje tijekom trajanja ove manifestacije. Prve nedjelje strogim centrom Županje čuje se topot kopita, a na slavonskim lipicancima jašu Šokci i Šokice. Sudjelovalo je čak 93 jahača svih uzrasta, a prije nego li su jahači krenuli kroz grad organiziran je igrokaz i otplesano veliko šokačko kolo. U nedjelju, 2. ožujka u 13 sati počinje Pokladna povorka (prvi put održana 1969.godine) koja je i najstarija pokladna povorka u kontinentalnom dijelu Hrvatske. U njoj sudjeluju jahači, zaprežna kola i kočije, ali i svi građani koji u pokladno vrijeme žele odjenuti nešto tradicionalno ili suvremeno, uživajući u uskakanju u neke druge uloge. Prošle godine u njoj je sudjelovalo čak 800 ljudi koji su u Županju stigli s različitih strana svijeta. Ove godine očekuje se još veći odaziv.
Za vrijeme trajanja Šokačkog sijela upoznat ćete domaćine koji vas očekuju ispred svojeg doma. Zamislite – postoji i to! Boravite li u Županji u vrijeme Šokačkog sijela uvjerit ćete se da se na ovom mjestu gosti dočekuju na poseban način. Pred kućom vas dočekuju lepinjice, ‘cvjetovi’ od kulena, kobasice i slanine, kolači koji su spremljeni po receptima naslijeđenim od baka. Kuće ovakvih domaćina su posebno okićene, a vrata širom otvorena što je znak konjanicima da zastanu, pozdrave domaćine i uživaju u okrijepi. Obitelji se za to pripremaju cijele godine, a kojih je to sedam ‘postaja’ otkriva se početkom manifestacije.
Da u manifestaciji sudjeluju mladi i stariji ‘gazde’ dokazao je Zvone Ilić pred čijom se kućom širio miris pečene slavonske kobasice i poslužila višegodišnja rakija. Nešto dalje, dvije sestre Višnja Galović i Sanja Šarčević, sa svojim su novim obiteljima pokazale da je tradicija duboko urezana u njihov život. Dvije kuće u jednom zajedničkom dvorištu ukrasile su šlingom i ručnicima s prigodnim porukama, a ispred kuće poslužile listariće, lepinjice, domaći kruh s masti i paprikom, nareske i puno raznovrsnih kolača… Ovakva gozba dio je tradicije i običaja Šokačkog sijela – posluženo je sve svima koji dođu, a svi domaćini, na kraju su dodali on po čemu je Županja specifična – ne jede se fino, ne gosti se tako samo kad je Šokačko sijelo. Kod Šokaca su vrata uvijek otvorena.
Upravo to se moglo osjetiti i na mjestima koja su davno otkrili brojni turisti koji se između ostalog vraćaju u Županjski kraj. Dok se s autoceste vozite prema Županji, prvo selo koje ćete vidjeti zove se Gradište. U pitoresknoj jezgri sela nalaze se Snašini kućari – tradicionalno imanje na čijim će vas vratima dočekati mama i kći – Marica i Željka. Na imanju dominira jedna od najstarijih kuća u selu, pomno dotjerana i pretvorena u prekrasnu mirnu oazu za odmor na starinski način. Na ovom imanju Marica Jovanovac Firova iznajmljuje nekoliko soba i veliki apartman u potkrovlju kuće, nude pravi šokački doručak, a dok boravite na ovom mjestu lako ćete svladati tehniku bojenja tikvica koje se na ovaj način ukrašavaju samo na ovom mjestu u Hrvatskoj.
Iako je vješta s ‘šaranjem’ tikvica njezina kći Željka više voli zlatovez kojeg izrađuje ‘u tri niti’ ukrašavajući odjeću i modne detalje koji lako mogu postati detalj svake suvremene odjevne kombinacije. Uz Snašine kućare, zanimljivu priču ispričat će i Šokačka lady – jedinstvena kuća u centru Županje koja priča priču o urbanoj Šokadiji početkom 20. stoljeća. Skrivena iza velikih ulaznih vrata, s dvorištem u kojem će vam domaćin Marko Maroševac ispričati priču o njezinoj povijesti, ali i utjecaju Katarine Hepburn po kojoj je ova kuća dobila ime, oduševit će vas i onaj ‘šokački dio’ kojeg krije ova kuća. Ovdje će vam domačin ispeći kobasice i slaninu na otvorenoj vatri, ponuditi rakiju, ali i uz pomoć vještih snaša poslužiti tradicionalni zalogaj ili slasne kolače.
Kad ste u Županji svakako obiđite mjesta bez kojih grad nije potpun kao što je Gradski muzej Županja. Ravnatelj Hrvoje Tkalac ispričat će vam priču o povijesti grada nogometne lopte kojoj je od prošle godine posvećen jedan dio muzeja. Lopta, kojom je prvi put zaigran nogomet u nekadašnjoj Jugoslaviji, upravo u Županji ima i svoj spomenik u samom centru u kulisi Ljepotice, Žakline i Penzionerke – tri zgrade ispred kojih se nalazi trg.
U Županji možete pojesti fish paprikaš (buffet Štagalj) kojeg ćete s pravom nazvati najboljim na svijetu, ali i Čobanac kojeg ćete poželjeti ponijeti kući, testirati različite tipove šljivovice o kojoj ćete na svakom mjestu čuti da je najbolja od najboljih, kušati različite kulene i na kraju dan zasladiti kolačima. Uz tradicionalne turističke točke. u Županji možete zaviriti i Prvu kuću meda s velikim izborom jedinstvenih medova izvađenih iz košnica vrijednih pčela Šokadije. Medljikovac, bršljan, lipa, suncokret, bagrem ili mješavine poput bronho, imuno mješavina u kojima vlasnik Krešimir Čolić dodaje pelud, matičnu mliječ i ostale produkte košnice. Dobitnih više nagrada ovaj med postao je svjetski poznat i kao takav omiljeni zdravi suvenir Županje. Pet kuća dalje, još jedan mladi stručnjak razvija svoj posao. Darko Starinec ujedno i vlasnik OPG Pannonicum više godina predano radi na zemlji sadeći ljekovito bilje koje pretvara u začinske mješavine, čaj i tinkture.