Hrvatska gubi stanovništvo takvim intenzitetom da je postala jedno od demografski najugroženijih područja na svijetu.
Ključni je uzročnik tog problema masovno iseljavanje iz države, i to zbog ‘korupcije’, ‘politike izvlačenja mlade radne snage s periferije u središte Europske unije’ i ‘poslodavaca koji shvaćaju kapitalizam kao proces stvaranja profita bez odgovarajućeg plaćanja radnika’.
Tim tvrdnjama Tado Jurić počinje prvo poglavlje popularno pisane znanstvene monografije ‘Suvremene migracije i opstanak nacije’ u kojoj je na iznimno zanimljiv način obradio jednu od najaktualnijih i najizazovnijih tema današnjice. Taj je izvanredni profesor na zagrebačkom Hrvatskom katoličkom sveučilištu (HKS), UN-ov ekspert za demografiju i posebni savjetnik za migracije u Ministarstvu demografije i useljeništva već privukao veliku pozornost javnosti svojom prethodnom knjigom ‘Iseljavanje Hrvata u Njemačku – Gubimo li Hrvatsku?’ također objavljenom u Školskoj knjizi. Područja njegova znanstvenog proučavanja su migracije, nacionalizam, integracija i digitalna demografija.
‘Ulazak u temu suvremenih migracija je kao ulazak u minsko polje politički najosjetljivijih pitanja u Europi danas. U situaciji pak kada su u određenoj zemlji (poput Hrvatske) iznimno negativni demografski trendovi nemjerljive su posljedice emigracija i imigracija koje postaju uzrok mnogobrojnih političkih i društvenih problema’, napominje autor opširne znanstvene monografije.
Polazišna je teza knjige da je imigracijska politika bitna politika koja odlučuje o budućnosti jedne zajednice i da će to pitanje potaknuti polarizaciju društva unutar pojedinih članica EU-a pa tako i Hrvatske. Zato ta tema ne bi smjela postati obično pitanje kojim se bave državni birokrati, smatra Tado Jurić.
‘Migracije i s njima povezano pitanje integracije migranata ne djeluju samo na ekonomiju pojedine države, što je uobičajeno shvaćanje nego utječu i na cjelokupno društvo, pa je ova knjiga i apel svim javnim sudionicima da obrate više pozornosti na to pitanje jer je riječ o procesu koji utječe na sigurnost države, društveno povjerenje, socijalnu strukturu, pa i na promjenu političkog sustava’, ističe autor knjige ‘Suvremene migracije i opstanak nacije’.
Autor se nada da će njegova znanstvena monografija unijeti nešto više svjetlosti u razumijevanje suvremenih migracija, skrenuti pozornost na kompleksnost migracija i integraciju migranata, s fokusom na ono što je u Hrvatskoj nužno učiniti odmah i s konkretnim prijedlozima kako to učiniti. Među ostalim, knjiga obrađuje sljedeća pitanja: Događaju li se velike migracije slučajno ili netko njima upravlja? Zašto o migracijama politička ljevica, desnica i srednja struja imaju potpuno oprečna mišljenja? Je li uvoz ‘jeftine’ radne snage zapravo koncept gušenja cijene rada u EU-u? Zašto su mnogobrojni Europljani neskloni primiti velik broj migranata s drugih kontinenata? Je li teza o ‘zamjeni stanovništva’ paranoična? Kako migracije mijenjaju hrvatsko društvo i kako nastaje novi hrvatski identitet, tj. ‘novi mi’? Kako uopće objasniti iseljavanje hrvatskih građana i njihovu zamjenu radnom snagom iz Azije i Afrike? Kako bi trebala izgledati (nova) migracijska, integracijska i demografska politika Republike Hrvatske? Kako sačuvati naciju?
Novom knjigom Tado Jurić nastoji dati odgovore na brojna pitanja, ali i potaknuti javnu i akademsku raspravu o pojačanim migracijskim procesima koji zahvaćaju Hrvatsku te o uzrocima i posljedicama koje ih prate. U središtu te rasprave treba biti pitanje kakvu zajednicu Hrvati žele i trebaju te što je dobro za interes cjelokupnog stanovništva. Knjiga se, pak, ne zaustavlja na analizi, nego donosi konkretne modele i politike koje je potrebno razmotriti i primijeniti kako bismo se uspješno suočili i nosili s demografskim iscrpljivanjem Hrvatske.
‘Knjiga Tade Jurića izvrsna je analiza jednog od ključnih izazova pred kojim se nalaze suvremena zapadna društva. Uspio je pokazati da su uvidi demografije snažno povezani s analizom društvene strukture i s dinamikom gospodarstva, obrazovanja, političkih i kulturnih promjena. Riječ je o djelu koje ima sve pretpostavke da postane klasičan rad hrvatske demografije, sociologije i politologije, nezaobilazan u svakoj daljnjoj analizi fenomena migracije i integracije stranaca u hrvatsko društvo’, ističe recenzent knjige prof. dr. sc. Tihomir Cipek.
Znanstvena monografija ‘Suvremene migracije i opstanak nacije’ dostupna je u svim knjižarama Školske knjige.
S. K. / Foto: Ratko Mavar i Promo