Hrvatska pošta stavit će u optjecaj 9. listopada, na Svjetski dan pošte, prigodnu marku kojom se obilježava stoljeće i pol postojanja i rada Svjetske poštanske unije (UPU), druge najstarije međunarodne organizacije u svijetu utemeljene 1874. u švicarskom gradu Bernu.
Autorica izdanja s prikazom obljetničkog logotipa u povodu 150 godina UPU-a zagrebačka je dizajnerica Katarina Lončar. Marka nominalne vrijednosti 1,00 euro otisnuta je višebojnim ofsetom u arčićima od 10 maraka, dok naklada iznosi 25.000 primjeraka. Izdanje prati i prigodna omotnica prvog dana (FDC).
Ove se godine 150. obljetnica UPU-a svečano obilježava u poštanskom sektoru širom svijeta, te je Međunarodni ured UPU-a pozvao sve poštanske operatore na izdavanje prigodnih maraka uz ovu važnu obljetnicu. Hrvatska pošta se ovom prigodnom markom izdanom na Svjetski dan pošte i obljetnicu utemeljenja UPU-a pridružila ovoj proslavi u UPU-ovoj jubilarnoj godini.
Spomenimo i da se Svjetski dan pošte obilježava 9. listopada svake godine, a proglašen je 1969. na Svjetskom poštanskom kongresu u Tokiju kako bi se obilježila obljetnica UPU-a. Svrha Svjetskog dana pošte je osvješćivanje uloge pošte u svakodnevnim životima ljudi i tvrtki, kao i njezina doprinosa u svjetskom društvenom i gospodarskom razvoju. Novu prigodnu marku potražite od 9. listopada u poštanskim uredima ili na www.epostshop.hr.
Tekst pratećeg letka uz prigodne poštanske marke napisao je Krešo Antonović, dipl. ing. el., ravnatelj Uprave zračnog prometa, elektroničkih komunikacija i pošte u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture.
Svjetska poštanska unija (engl. Universal Postal Union – UPU) druga je najstarija međunarodna organizacija u svijetu, utemeljena 1874., sa sjedištem u Bernu (Švicarska). Od 1948. UPU je specijalizirana agencija Ujedinjenih naroda koja danas ima 192 države članice, a Republika Hrvatska punopravna je članica UPU-a od 1992. godine.
UPU je danas glavni forum za suradnju među svim dionicima poštanskog sektora kako bi se osigurala uistinu univerzalna mreža za pružanje suvremenih proizvoda i usluga. U tom smislu UPU ispunjava ulogu savjetovanja, posredovanja i povezivanja te pruža tehničku pomoć gdje je to potrebno, a također utvrđuje i pravila za međunarodnu razmjenu poštanskih pošiljaka i donosi preporuke u cilju poticanja rasta i razvoja pismovnih, paketnih i financijskih usluga te poboljšanja kakvoće usluge za korisnike.
Rad UPU-a organiziran je u okviru četiriju glavnih tijela – Kongresa, Upravnog vijeća, Vijeća za poštansku operativu i Međunarodnog ureda.
Vrhovno tijelo UPU-a je Kongres koji redovito zasjeda svake četiri godine i u njegovu radu sudjeluju ovlašteni predstavnici svih država članica UPU-a. Kongres raspravlja i donosi novu svjetsku poštansku strategiju te utvrđuje buduća pravila za međunarodnu razmjenu poštanskih pošiljaka. Na zahtjev najmanje dvije trećine država članica može se sazvati i Izvanredni kongres UPU-a. Do danas su održana četiri Izvanredna kongresa UPU-a – 1900. u Bernu, 2018. u Addis Abebi, 2019. u Ženevi i 2023. u Rijadu. Sljedeći, 28. redoviti Kongres UPU-a održat će se 2025. u Dubaiju.
Upravno vijeće (engl. Council of Administration), koje se sastoji od 41 države članice, osigurava kontinuitet u radu UPU-a između dvaju Kongresa, nadzire UPU-ove aktivnosti te razmatra regulatorna, administrativna, zakonodavna i pravna pitanja. Upravno vijeće ima ovlast odobravati nove propise i postupke do sljedećeg Kongresa kako bi se pravodobno odgovorilo na izazove promjena u poštanskom sektoru, a odgovorno je i za usklađivanje tehničke pomoći državama članicama. Usto može poduzimati i različite mjere radi rješavanja žurnih pitanja.
Vijeće za poštansku operativu (engl. Postal Operations Council), koje se sastoji od 48 država članica, čini tehničku i operativnu jezgru UPU-a. Vijeće se bavi operativnim, gospodarskim i komercijalnim vidovima poštanskog poslovanja te donosi preporuke državama članicama o standardima za tehnološke, operativne i druge procese, kada je to potrebno.
Međunarodni ured UPU-a (engl. International Bureau) djeluje u svojstvu tajništva UPU-a te pruža logističku i tehničku potporu tijelima organizacije zapošljavajući oko 250 članova osoblja iz oko 50 država članica. Ured promiče tehničku suradnju među državama članicama, a na terenu mu pomažu regionalni koordinatori, osobito u pogledu pomoći poštanskim operatorima zemalja u razvoju u planiranju, pripremi i provedbi njihovih projekata razvoja poštanskog poslovanja. Na zadnjem, 27., Kongresu UPU-a, održanom 2021. u Abidjanu, za glavnog direktora Međunarodnog ureda UPU-a izabran je Masahiko Metoki (Japan), a za njegova zamjenika Marjan Osvald (Slovenija).
P.R. / Foto: Hrvatska pošta