22. Human Rights Film Festival

22. izdanje Human Rights Film Festivala otvoreno je u zagrebačkom Kaptol Boutique Cinema projekcijom nagrađivanog indijskog igranog filma ‘Ljubav u Mumbaiju’ autorice Payal Kapadie.

Festival se održava još u Kinu Kinoteka te mikro-kinu MaMa i traje do 7. prosinca te donosi tridesetak igranih, dokumentarnih i eksperimentalnih filmova, među kojima se nalaze najvažniji art house filmovi prikazani ili nagrađeni na najznačajnijim svjetskim filmskim festivalima koji su obilježili tekuću filmsku godinu.

Ceremoniji otvaranja nazočili su brojni uzvanici, festival je najavio direktor festivala Petar Milat, a službeno otvorila Ivana Kekin, potpredsjednica Gradske skupštine Grada Zagreba.

S genocidom koji se dešava na Levantu, agresijskim ratom u Istočnoj Europi, autoritarnim političarima koji se vraćaju na vlast, situacija je daleko od dobre. Čini da već dugo nismo živjeli u tako neugodnim vremenima. Međutim, ono na čemu možemo raditi je da jednoj kulturi laži možemo suprotstaviti kulturu drukčijosti i kulturu afirmacije vlastitih i tuđih prava i da je to najviše što možemo učiniti, izjavio je Petar Milat.

Ovaj festival je mjesto susreta ideja, priča i ljudi, mjesto na kojem se redovito podsjeća kako snaga filma može mijenjati i otvarati nas za nove perspektive te kako je umjetnost tu da ukazuje na mogućnost promjene dajući nam time moć da stvari i mijenjamo. Kako je ovaj festival otvoren za sve, program je besplatan čime šalje jasnu poruku da je kultura za sve, a time i dijalog, a samo dijalog nas može spasiti, izjavila je Ivana Kekin.

Igrani film ‘Ljubav u Mumbaiju’ autorice Payal Kapadie, prvi je indijski film nagrađen Grand Prixem na canneskom filmskom festivalu, čime je Kapadia ujedno prva nagrađena indijska redateljica. Postavivši kameru u srce vreve, susreta i prolaza Mumbaija, Kapadia istraživanje gesti unutar repetitivnih radnji i ekspanziji otuđujućih modela egzistencije, zaustavlja na tri junakinje, redom povučene zaposlenice bolnice, koje suživot veže i izvan radnog okruženja. Dok želje, ambicije i proturječna poimanja junakinja interferiraju na pripovjednoj razini, u prvi plan izbijaju društvene anomalije, stvarni pokretači nesigurno motiviranih postupaka. Ljubav u Mumbaiju jednako locira društvene nejednakosti i klasnu nepropusnost, u indijskom društvu tradicionalno ukorijenjenu, da bi je globalni sveprožimajući sustav dodatno potencirao, kao što uvodi suptilnu feminističku perspektivu potrage za autentičnim vezama i formiranja poticajnih zajednica u društvu permanentne nesigurnosti i mijene.

Festivalski program danas počinje projekcijom u 16.30 u Kaptol Boutique Cinema i nastavlja se do večernjih sati. U kinu Kinoteka danas u 17 sati bit će predstavljena tri regionalna naslova: kratki igrani film Milena Željka Stanetića te dokumentarci Like a Sick Yellow Norike Sefe i Porodica na određeno vrijeme Seada Šabotića. Nakon projekcije će biti održani razgovori s autorima Željkom Stanetićem i Seadom Šabotićem.

Osim navedenih, ovogodišnji Human Rights Film Festival uključuje i već najavljene nove filmove čileanskog redatelja Pabla Larraina (Maria), filipinskog nezavisnog redatelja Lava Diaza (Fantosmija), jednog od najznačajnijih imena svjetske dokumentaristike danas. Wanga Binga (Mladost (Teška vremena), novi film talijanskog redatelja Luce Guadagnina (Queer) iranskog filmaša Mohammada Rasoulofa (Sjeme svete smokve), nagrađivanog kineskog autora Jia Zhangkea (Nošeni plimom) i mnogih drugih.

U Zagrebu će tijekom festivala gostovati i dio gostiju iz festivalskog programa – filmove će tako osobno predstaviti afganistanski redatelj Ilyas Yourish, autor dokumentarca Kamay, belgijski redatelj Robin Vanbesien, autor filma drži se nje, srpski redatelj Dane Komljen, autor dokumentarnog filma Kadence za vrt, srpski redatelj Mladen Kovačević, autor igranog filma Mogućnost raja, crnogorski redatelj Sead Šabotić, autor dokumentarca Porodica na određeno vrijeme te Mariana Ricardo, dugogodišnja scenaristica filmova Miguela Gomesa.

Osim filmskog, festival uključuje i popratni, diskurzivni program koji za cilj ima otvoriti aktualne društveno političke teme. Human Rights Film Festival nastaje u organizaciji organizaciji Multimedijalnog instituta (MaMa) i Udruženja za razvoj kulture URK (Močvara). Ulaz na kompletan program je besplatan, uz prethodno preuzimanje ulaznica na blagajnama kina.

Kompletan program možete pronaći na ovoj poveznici.

I. S / Foto: Sanja Bistričić Srića i Mladen Pobi


Tagged: , , , ,