Povodom pete obljetnice smrti Bekima Sejranovića, jednog od najvažnijih i najvoljenijih autora postjugoslavenske književnosti, u izdanju V.B.Z.-a izašla je njegova jedina neobjavljena knjiga – nezavršeni roman ‘Chinook’.
Riječ je o djelu koje na dirljiv, duhovit i lirski način zaokružuje Bekimovu životnu i književnu priču. Knjiga, osim nedovršenog romana, donosi i dvije posljednje priče koje je autor napisao – ‘Miss Misery na otoku Susku’ i ‘Sto trideset sati bez sna’, njegov plan za razvoj cijelog romana, kao i bogat urednički i interpretativni dodatak.
Roman ‘Chinook’ tematski i stilski savršeno se uklapa u Sejranovićev opus: njegov vječni junak ovaj put boravi u Americi za vrijeme predsjedničkih izbora 2016., gdje u hotelskoj sobi započinje paralelno putovanje kroz rukopis trapera iz Bosne koji je u 19. stoljeću živio s Indijancima. I ovaj roman, iako nedovršen, još jednom naglašava sve autorove ključne teme – izbjeglištvo, nomadizam, potragu za identitetom i slobodom, humor i tugu svakodnevnog preživljavanja.
Predstavljanje knjige je u utorak 17. lipnja (20 sati) u Malom pogonu Tvornice kulture u Zagrebu. O knjizi i autoru govorit će književna kritičarka Jagna Pogačnik, autor pogovora Pablo Srdanović, prijatelj i suradnik Mišo Grundler i urednik knjige Drago Glamuzina.
‘Chinook’ se savršeno uklapa u svijet Bekimovih romana, i na neki način, ovako nezavršen, predstavlja kraj koji možda najbolje odgovara cjelini njegova opusa, pravi kraj svijeta koji je stvorio u svojim knjigama. U njemu su još jednom, eksplicitnije nego ikad, podvučene sve njegove glavne teme – izbjeglištvo, emigracija, bijeg od ratnog ludila i netolerancije, pozicija drugog među netrpeljivom većinom, nomadizam, potraga za slobodom i pokušaj da se u svem tom životnom ludilu kreira vlastiti identitet čije su vrijednosti drukčije od vrijednosti većine, još jedan povratak u djetinjstvo i omaž literarnim i strip junacima… I ispisivanje vlastitog života, njegovo pretvaranje u literarni materijal do samog kraja, do zadnjeg udaha.
Bekim Sejranović rođen je 1972. u Brčkom gdje je završio sedam razreda osnovne škole. Osmi razred završio je u Bosanskoj Gradiški, a od 1985. godine pohađa srednju Pomorsku školu u Bakru, smjer nautika. Nakon položene mature jednu godinu studira na riječkom Pomorskom fakultetu, no potom odustaje od sna da postane pomorac te na tamošnjem Filozofskom fakultetu počinje studirati književnost. Godine 1993. seli se u Kristiansand u Norveškoj, a od 1995. je u Oslu, na čijem je Povijesno-filozofskom fakultetu 1999. magistrirao južnoslavenske književnosti. Na istom fakultetu od 2001. do 2006. godine zaposlen je kao lektor i predaje južnoslavenske književnosti, jezike i prevođenje. Nakon toga radi uglavnom kao sudski tumač ili predaje norveški za strance. Od 2011. do 2014. živi pretežno u Ljubljani, a od svibnja 2015. do svibnja 2018. u Zagrebu. Zatim je ponovo u Oslu. Umro je 2020. godine u Banjoj Luci. Ima dvije kćeri, Katju u Oslu i Iskru u Ljubljani. Za roman ‘Nigdje, niotkuda’ dobio je 2009. godine Nagradu Meša Selimović za najbolji roman na području Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore. Knjige su mu prevedene na norveški, engleski, francuski, talijanski, slovenski, makedonski, češki, poljski, bugarski i njemački jezik. Bio je jedan od pokretača Književnog festivala Imperativ u Banjaluci, te njegov umjetnički ravnatelj od 2018. do 2020.
L. K. / Foto: V.B.Z.