Dokumentarac o bardu animacije Borivoju Dovnikoviću Bordu

Meta-biografski dokumentarni film ‘Škola hodanja 2’ u režiji Jelene Novaković s velikanom hrvatske animacije Borivojem Dovnikovićem Bordom, uskoro stiže u kina diljem Hrvatske.

U ovom filmu, o Bordu ne pričaju drugi već o svom životu progovara on sam, prisjećajući se detalja svog uzbudljivog života. To nije samo presjek uspjeha jednog velikog umjetnika, već osobni hod kroz četiri političke epohe (Kraljevina, NDH, SFRJ, Republika Hrvatska), koje su na različite načine oblikovale njegov umjetnički razvoj. ‘Škola hodanja 2’ donosi portret običnog čovjeka, fokusirajući se na one momente u kojima sam umjetnik postaje, na neki način, svoj glavni lik.

Naziv ovog dokumentarca svojevrsni je hommage njegovu najpoznatijem animiranom filmum ‘Škola hodanja’ iz 1978. godine. Jedan od najčešćih motiva Bordina stvaralaštva bio je lik malog čovjeka koji samo želi živjeti svoj život, ali ga u tome ometa agresivna okoline, poput onih u filmovima ‘Znatiželja’, ‘Krek’, ‘Putnik drugog razreda’, itd. Svojeg omiljenog lika do metaforičkog je savršenstva Dovniković doveo upravo u filmu ‘Škola hodanja’.

U novom dokumentarcu Jelene Novaković, posebno su reinterpretirana brojna Bordina animirana ostvarenja, stripovi i karikature, pa neke od njih vidimo na potpuno novi način. ‘Škola hodanja 2’ progovara o slobodi stvaralaštva i traži odgovor na vječno pitanje: postoji li sustavno okruženje u kojemu zaista i istinski šetamo ili hodamo hromo, onako kako to čini univerzalni Bordin junak.

‘Bordo je puno surađivao s mojim tatom i bratom i s vremenom postao naš obiteljski prijatelj. Tako sam saznala da piše o svom životu i namjerava objaviti memoare, ali je većinu napisanog teksta u jednom trenutku slučajno izbrisao. Bez razmišljanja krenuo je zapisivati ispočetka. Ta njegova posvećenost i neodustajanje, tada u 86. godini života, mene je potpuno oduševila i rodila se ideja da zabilježim taj proces’, objašnjava nam svoju motivaciju redateljica Jelena Novaković.

Kroz autobiografska svjedočenja i reinterpretaciju njegovih radova, autorov život doveden je u direktnu vezu s njegovim ingeniozno raskošnim umjetničkim ostvarenjima, stripom, animiranim filmom i karikaturom. Autorica Jelena Novaković pet godina gotovo svake je subote snimala autora. ‘Pričali bismo o svemu i svačemu, prošli razne teme, od osobnih stvari, preko umjetnosti do politike koja je baš jako utjecala na njegov život. Taj njegov prolazak kroz četiri političke, pa i ideološke mijene nametnuo se kao narativna kičma filma, a egzistencijalna metafora njegove originalne ‘Škole hodanja’, sjajno mi se uklopila u temu slobode stvaralaštva u različitim društvenim sustavima o kojoj smo puno pričali. Beskrajno sam zahvalna Bordu i Vesni koji su me trpjeli sve te godine’, dodaje Novaković.

Borivoj Dovniković Bordo preminuo je 2022. u 92. godini života. ‘Memoare nažalost nikad nije završio, ali djelić njegovog života ušao je u ovaj film. Fascinantno je da je crtao do samog kraja. Zadnju karikaturu napravio je nekoliko dana prije odlaska u bolnicu, a iz bolničkog kreveta je još davao instrukcije o finalnom tekstu koji će pratiti karikaturu’, ističe Novaković.

Borivoj Dovniković Bordo bio je hrvatski filmski redatelj, animator, karikaturist, ilustrator i grafički dizajner (rođen 1930., umro 2022.), dobitnik Nagrade za životno djelo 27. Svjetskog festivala animiranog filma – Animafest Zagreb. Kao samostalni autor već 1960-ih postao je jedno od najvažnijih imena Zagrebačke škole crtanog filma, a time i svjetske animacije. Istraživač je slobode kretanja u animiranom prostoru, majstor bijele, veoma moćne i prilagodljive pozadine, duboko zainteresiran za sudbinu malog čovjeka u suvremenom svijetu.

Scenarij filma potpisuju Jelena Novaković i Drago Kekanović, montažu Marija Kovačina, a fotografiju Damian Nenadić. Producent filma je Oliver Sertić (Restart), a koproducent Vinko Brešan (Zagreb Film). Dizajneri zvuka su Miloš Drndarević i Vladimir Živković, autor grafika Csaba Polgar, a kolorist Darko Kušlan. Film je nastao u produkciji Restarta i koprodukciji Zagreb Filma i Hrvatske radiotelevizije. Realiziran je u suradnji sa Srpskim narodnim vijećem.

Jelena Novaković rođena je 1980. u Zagrebu. Diplomirala je sociologiju i informatologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te magistrirala na stručnom magisteriju ‘European Studies’ na Fakultetu političkih znanosti, Sveučilišta u Zagrebu. Ima 20 godina iskustva rada s regionalnim i međunarodnim organizacijama. Pohađala je nekoliko filmskih radionica, između ostalih i Attack – Medika Filmsku radionicu te Restartovu Školu dokumentarnog filma. Njezin kratki dokumentarac ‘Ana trg’ (2015.), prikazan je na 30 međunarodnih i nacionalnih festivala na kojima je nagrađen s osam nagrada.

I. S. / Foto: Promo


Tagged: , , , , , , , , ,