En Primeur: Mlade malvazije su vrhunske!

Malvazija istarska još je jednom pokazala svoju nevjerojatnu otpornost.

Iako je vinogradarska godina bila meteorološki zahtjevna, prošlogodišnja je berba rezultirala zdravim plodovima i vrhunskom kvalitetom. Istaknuto je to na tradicionalnom predstavljanju mladih malvazija En Primeur u organizaciji udruge Vinistra u zagrebačkom hotelu Esplanade.

Kroz selekciju najreprezentativnijih uzoraka prisutne su proveli dr. sc. Kristijan Damijanić s Veleučilišta u Rijeci, Poljoprivredni odjel Poreč i Emil Perdec, sommelier, F&B menadžer Plave lagune, potvrdivši kako Istra pred sobom ima iznimnu vinsku godinu.

‘Malvazije berbe 2025. su izražene aromatike, naglašenih sortnih karakteristika, dominantnih ugodnih i slatkih voćnih mirisa koji se isprepliću s cvjetnim ili cvjetno – biljnim aromama. Zadržale su svježinu koja je fino uklopljena u strukturu i tijelo, uravnotežene su i prate mirisne karakteristike’, naglasili su Damijanić i Perdec.

Predstavili su sedam ‘najspremnijih’ malvazija koje su, prema odabiru stručne komisije, najbolje utjelovile različite terroire poluotoka. Među odabranima su vinarije Dešković, Enoist, Benazić, Veralda, Benvenuti, Kadum i Defratta.

Na En Primeuru su se okupila 64 istarska vinara kako bi premijerno otkrili što donosi berba 2025. godine. En Primeur je odavno prerastao klasično kušanje i postao važno mjesto susreta vinara, struke, distributera, ugostitelja i vinske javnosti.

‘Berba 2025. dala je vina od kojih se s razlogom mnogo očekuje. Vinogradarska godina protekla je gotovo idealno, a mlade malvazije odlikuju se svježinom, ravnotežom i izraženom aromatikom’, naglasio je na otvorenju Luka Rossi, predsjednik Vinistre, udruge vinara i vinogradara Istre.

Zadovoljstvo ovim događajem, koji svake godine ima sve više posjetitelja, izrazili su i Tugomir Majdak, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede te Ezio Pinzan, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Istarske županije.

‘Oduvijek su vaše malvazije i žlahtine bile vrhunska vina koja ne oduševljavaju samo stolove u Hrvatskoj, nego i diljem svijeta. U Ministarstvo prepoznajemo vaš trud i predanost u očuvanju tradicije i kvalitete, a Vinistra je primjer kako spoj inovacije i autentičnosti može podići ugled hrvatskog vina na globalnoj razini. Imate punu našu podršku i možemo računati na partnerstvo u daljnjem jačanju ovog brenda’, izjavio je Majdak.

‘Drago mi je da mlade vinarije u vrlo kratkom vremenu hvataju korak s našim vinarijama koje svi poznajete i cijenite, koji su lokomotiva vinarstva kako Hrvatske, tako i regije, a i naše malvazije. Malvazija je nakon graševine druga najrasprostranjenija sorta u Hrvatskoj i ono što nas veseli je to da se priključuju novi vinari i da je svake godine sve bolje’, naglasio je Ezio Pinzan.

Ovaj događaj poslužio je i kao savršena uvertira za međunarodne aktivnosti udruge. Vinistra, kao najstarija i najznačajnija vinska udruga u Hrvatskoj koja okuplja više od 120 članova, nastavlja snažnu promociju na globalnoj sceni, a sljedeća važna stanica je prestižni sajam Wine Paris, koji će se održati od 9. do 11. veljače.

Na Vinistrinu štandu u Parizu predstavit će se 13 vinarija, a održat će se i dva ekskluzivna masterclassa koja će dodatno učvrstiti reputaciju Istre kao vrhunske vinske regije te pružiti uvid u raznolikost autohtonih sorti. O različitim licima malvazije govorit će cijenjena vinska kritičarka Caroline Gilby, dok će istarsko vinarstvo predstaviti Claire Cocks, urednica magazina Decanter te Luka Rossi i Ivan Marić iz Vinistre.

Za sve koji žele osobno doživjeti istarsku vinsku čaroliju na domaćem terenu, ovogodišnja manifestacija Vinistra održat će se u Poreču od 8. do 10. svibnja. S obzirom na potencijal predstavljenih mladih malvazija, očekuje se rekordni interes posjetitelja.

A. R. / Foto Merlo De Graia


Tagged: , , , , , ,