Bože, živi naše
Danšnje veselje
koje puni čaše
Uzigrava želje
(Petar Preradović 1818.-1872.)
U sklopu manifestacije Urbanovo u Štrigovi održan je Festival Pušipela koji je okupio 24 međimurske vinarije s više od 170 etiketa vina te mnoge poslovne posjetitelje i ljubitelje vina i dobre zabave. U tri dana trajanja festivala posjetitelji su imali prilike uživati u najboljem od međimurskih vina, ponudi jela te izložbi lokalnih OPG-ova, a svaki dan festivala završio je uz prigodni glazbeni program.
Festival Pušipela manifestacija je koja iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetitelja što je dokaz kvalitete međimurske vinske regije, ali i program Urbanova svake je godine sve bogatiji. Predsjednik Društva vinogradara i vinara Međimurja Hortus Croatiae, Robert Horvat, zahvalio je svima koji su svojim doprinosom omogućili da Urbanovo postane simbol kvalitete i ugleda međimurske vinske regije.
Osim Festivala Pušipela koji je svakako vrhunac Urbanova, posjetitelji su od 3. do 19. svibnja mogli uživati u kombinacijama jela i međimurskih vina na Gurman tjednu, sudjelovati na Wine & smile quizu, posjetiti međunarodnu izložbu karikatura ‘Vino’ te vinsku radionicu ‘Položaji Međimurja’.
Osim bogatog sadržaja za sve posjetitelje, održan je i dvodnevni press trip za petnaestak vinskih novinara i blogera iz cijele Hrvatske koji su u sklopu Urbanova upoznali ljepote zelenog Međimurja. U Općini Sveti Juraj na Bregu posjetili su Matulov grunt – obnovljenu staru međimursku hižu, vidikovac i orgulje na vjetar na Mađerkinom bregu te uživali uz pjenušac vinarije Štampar. Obilazak najsjevernije hrvatske županije nastavio se noćenjem u termama Sveti Martin, posjetom Mlina na Muri uz vožnju starom skelom u Općini Sveti Martin, večerom sparivanja hrane i vina u restoranu Terbotz te vinskom radionicom ‘Položaji Međimurja’ gdje su zajedno s prisutnim vinarima kušali brojne vinske etikete pod vodstvom predavača Krune Filipovića. Udruga Hortus Croatiae organizirala je i Otvorene podrume 24. i 25. svibnja.
Pušipel se proizvodi iz bijele vinske sorte grožđa koja je u Hrvatskoj najpoznatija kao moslavac, u Sloveniji kao šipon, u Mađarskoj kao furmint, a u Njemačkoj i u Austriji kao mosler. Prema legendi iz Napoleonova doba jedan francuski vojnik kušajući vino rekao je ‘C’est bien- To je dobro’. Domaćini koji nisu znali francuski razumjeli su ‘šipon’. I tako prema legendi nasta ime šipon.
Zločesta je gostovina
gdi ni kruha, gde ni vina.
Teško j,suprot vetru iti,
teže s prazna vrča piti
(Pavao Ritter Vitezović 1552.-1713.)
Objavljeno 10. srpnja 2024. u reviji Agroglas / Foto: urbanovo.hr