In vino veritas by Tomislav Radić: Festival vina MoslaVina

Treća čaša svim živućim
Koji uvijek srcem vrućim
Za dom i za narod rade
Da dug život Bog im dade
(Ivan Mažuranić 1814.-1890.)

Moslavina, spoj središnje Hrvatske i Slavonije i Kutina, od Zagreba udaljena nešto više od 50 kilometara. Na njezinu području nalaze se izvori nafte i plina, dio parka prirode Lonjsko Polje, brojni obrtnički centri. Moslavina je poznata i po voćarstvu i vinogradarstvu. Vinskom cestom dominira autohtona vinska sorta Škrlet. Festival vina održan je u Kutini, 24. i 25. svibnja.

Škrlet je prva sorta na kojoj je provedena klonska selekcija iz koje danas imamo vrlo kvalitetan sadni materijal. Na ovom projektu, koji je trajao 15 godina, radili su stručnjaci Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a prvi su cijepovi proizvedeni na vinogradarskom institutu Geisenheim u Njemačkoj. Zanimljivo je da je struka za ovaj pionirski pothvat dala prednost škrletu u jakoj konkurenciji drugih autohtonih sorti poput malvazije, žlahtine, pošipa ili plavca malog. Ovogodišnji dobitnici plaketa i nagrada su: Vinarija Mikša, Vinarija Trdenić, Kuća vina Ivan Katunar, Vinarija Fakin i Vlado Mikulčić. Šampion izložbe su Vina Glavica.

Manifestaciji su nazočili izaslanik premijera Andreja Plenkovića i ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić; državni tajnik u Ministarstva turizma i sporta Tomislav Družak; predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora Marijana Petir te izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes.

Nedaleko centra Kutine nalazi se obiteljska vinarija Trdenić. Tomislav Trdenić poslužit će vina – od pjenušca, aromatičnog rosea 2021, pa sve do zvijezda ove vinarije, Škrlet Private Collection 2021 i Gewürztraminera Private Collection 2020.

Nešto dalje na Mramor brdu, u Repušnici, nalazi se OPG Glavica. Antun Glavica prvi je biodinamički vinar koji od prošle godine na vinima znak Demeter, što je nadstandard za ekološku poljoprivredu, koji postoji od davne 1932. godine. Osim toga na šest hektara vinograda, ima i PIWI sorte, koje su se pokazale zahvalne za uzgoj. Kušaju se škrlet, graševina, frankovka i druga vina. Vlasnik OPG-a Antun Glavica stare je kleti’ u vinogradima pretvorio u luksuzne kuće za odmor koje će uskoro otvoriti vrata brojnim turistima željnih uživanja u vinskom turizmu bez da pri tome sjedaju za volan. Dok boravite na ovom mjestu oduševit će vas podrumi – jedan klasičan i jedan potpuno moderan, ukopan u zemlju i zaštićen staklenim podom. Pogled je impozantan za izgled vinskog podruma gdje se nalazi više od tri tisuće butelja, ali i amfore u kojima odležava vino.

Nikica Katić ima klet Romić u selu Kutinska Slatina. Njegovi djed i baka – Drago i Nada – prvo vino napravili su 1974., a od 1980. godine u svojoj kleti počeli su primati i goste. Nikica je 2000. godine dedinu klet pretvorio u OPG i obrt koji je u Moslavini poznat po odličnom spoju vina i autohtone hrane. Na ovom mjestu mogu se kušati škrlet, graševina ali i vinska zvijezda ovog domaćinstva vino Dragonada (Po djedu i baki Dragi i Nadi) koje odlično prati domaću hranu na tanjuru. U kuhinji ovog OPG-a kuha baka Nada (umirovljena kuharica, koja je nekad kuhala u Petrokemiji, priprema gablece svaki dan) a specijaliteti su joj kokošja juha s jetrenim knedlama, pečenja, vratina u škrletu, gulaš od divljači s domaćim knedlama.

Vinarija Košutić, osnovana je 2006. godine iako su joj temelji utisnuti daleko u prošlosti. Naime, u ovoj su se obitelji vinogradi sadili od davnina. Košutići uzgajaju graševinu, cabernet sauvignon, riesling, pinot bijeli, muškat žuti i naravno škrlet. U ovoj vinariji može se nazdraviti danu i čašom pjenušca Noel. Vinarija Fakin, Vlado Mikulčić. Šampion izložbe je Vina Glavica.

Festival vina – MoslaVina Kutina 2024. održan je u organizaciji Turističke zajednice grada Kutine i Udruge vinogradara i voćara Moslavine Lujo Miklaužić Kutina, pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva poljoprivrede, sisačko-moslavačkog župana Ivana Celjaka, Grada Kutine i Croatia osiguranja d.d.

Sve smo bolji! Sve smo jači! Imamo više, vinorodnih regija i sve bolja vina. Pjenušci na hrvatskoj Champagni, Plešivici, Graševina u Slavoniji Malvazije i Terani u Istri, Plavac mali u Dalmaciji, Pušipel u Međimurju. Živi bili i škrlet pili.

U har rodu, vragu nehar
Hoće mi se, ljudi pit;
Podajte mi zlatan pehar,
Al prazan ne sm’je bit;
Snažnom rukom ću ga hvatat,
Pa ću pjevat kao grom,
Iz pehara ću vam gatat
O hrvatskom rodu svom
(August Šenoa 1838.-1881.)

Objavljeno u reviji Agroglas 12. lipnja 2024. / Foto: festivalvina-kutina.hr


Tagged: , , , , , , ,