Jubilarni 30. Sa(n)jam knjige u Istri, s temom ‘Mikrokozmos’, završio je slavljem i snažnim emocijama.
Festival, koji je trajao od 29. studenog do 8. prosinca, privukao je više od 120 autora iz cijelog svijeta i oko 60.000 posjetitelja kroz više od stotinu programa. U prodajnom dijelu Sajma bilo je izloženo 30.000 naslova više od 300 nakladnika iz Hrvatske i inozemstva.
Poseban trenutak bio je predstavljanje projekta ‘Kantaduri’, Edija Cukerića, Mauricija Ferlina i Danielea Pernića, koji čuva tradicijsku glazbu Istre kroz opsežnu zbirku snimaka i videozapisa. Ovaj kapitalan projekt posvećen je očuvanju nematerijalne baštine Istre i glazbenim pionirima poput Renata Pernića, glazbenog urednika Radio Pule i ton-majstora Branimira Paića, koji su po selima desetljećima snimali istarske svirce i kantadure.
‘Plemenitost istarske baštine nas stvarno obvezuje’, poručio je prof. Ivan Matejčić, višestruko nagrađivani povjesničar umjetnosti, konzervator, intelektualac, sveučilišni profesor, zapravo ‘Mens Acris in Corpore Commodo’. Upravo je to i naslov studije koju su mu u čast 70. rođendana objavili njegovi učenici.
Na Sajmu su predstavljene i važne knjige poput ‘Istarska freskočašća I.’ Igora Grbića, koje istražuju imaginativni svijet istarskih fresaka, te studije o povijesti Mediterana, uz poruku da je Mediteran mikrokozmos povezan zajedništvom i raznolikošću.
Sajam je obilježen i esejima poput onoga Nade Gašić, koja podsjeća na značaj ovog događaja za hrvatsku i regionalnu književnu scenu te emotivnim završetkom programa posvećenog Konavlima, uz preplitanje kulture, vina i glazbe. Među najtraženijim knjigama bile su ‘Poslovice o iću i piću’ Franka i Petre Lukež te ‘Nada’ Ante Tomića. 30. Sa(n)jam knjige još jednom je potvrdio svoju ulogu kao jedinstvena kulturna platforma i neizostavan književni događaj u regiji.
F. M. / Foto: Promo