Simone de Beauvoir: Drugi spol

U izdanju Naklade Ljevak, prvi put na hrvatskom jeziku, objavljena je knjiga ‘Drugi spol‘ francuske filozofkinje Simone de Beauvoir.
Simone de Beauvoir-Drugi spolPrvo izdanje pojavilo se 1949. godine, s jedne strane izazvavši skandal, posebno zbog pogleda na majčinstvo, a s druge odobravanje. Njezin jednostavan stil, filozofska misao i ponekad neuvijen jezik, njezin poziv na oslobađanje žene kroz rad te njezina ustrajnost u dokazivanju da je ‘ženska priroda’ samo društveni konstrukt, doveli su do toga da se knjigu do dana današnjeg smatra stupom feminizma. Knjiga se bavi identitetom i drugošću žene te je predstavlja kroz brojne perspektive: biološku, psihoanalitičku, marksističku. Sve je to učinjeno kroz prizmu egzistencijalizma, filozofije čija je de Beauvoir bila pobornica. Autorica također obrađuje književne prikaze žene na primjerima D. H. Lawrencea, Bretona, Stendhala, itd. Autorica se bavi proživljenim iskustvom žene, njezinim formativnim godinama, položajem i preporučenim putom oslobađanja kroz obrazovanje i rad. Može se bez pretjerivanja reći da je knjiga temelj današnjih sve popularnijih rodnih studija, jer, kako kaže Judith Butler, Beauvoirina formulacija ‘Žena se ne rađa, nego postaje ženom’ prvi put u povijesti razdvaja pojmove ‘spola’ i ‘roda’. Knjiga je prevedena na četrdeset jezika.

Simone de Beauvoir (1908.-1986.) francuska je filozofkinja, autorica romana, eseja i memoara. U 21. godini postala je najmlađa osoba – ali tek deveta žena – u francuskoj povijesti s položenim državnim ispitom iz filozofije. U to vrijeme upoznaje Jean-Paula Sartrea s kojim je provela cijeli život dijeleći s njim više od pola stoljeća političke i intelektualne stavove. Njihova veza i danas se smatra jednom od najnekonvencionalnijih u Francuskoj. Kao profesorica filozofije i pobornica egzistencijalizma, Simone de Beauvoir prepleće svoje intelektualne interese s književnim stvaranjem te tako temama koje obrađuje u svojim romanima nastoji ilustrirati neka filozofska pitanja. U istim djelima odražava se i njezina uključenost u socijalne borbe onoga doba. Autorica je objavila više romana, među kojima su ‘Gošća’ i ‘Mandarini’, više knjiga memoara u kojima pripovijeda o svojemu životu od ranoga djetinjstva (Uspomene dobro odgojene djevojke) do starosti i smrti svojega životnog suputnika J.-P. Sartrea (Starost, Tout Compte Fait, Ceremonija oproštaja). No knjiga koja je proslavila Simone de Beauvoir nesumnjivo je njezin opsežan esej o ženskom položaju ‘Drugi spol’.

N. L.


Eva Illouz-Filozofski teatar
Eva Illouz gošća Filozofskog teatra
Tagged: , , , , , , , , ,