Povedite svoje mališane u zagrebački Maksimir, kazalište Trešnja i Centar Ribnjak te učite kreativno o ekologiji i čuvanju prirode.
‘Šteta bacit’ ekološka je vrijedna inicijativa Empiria teatra koja se održava od 2022. godine, a započela je grupom na Facebooku istog naziva čija je svrha bila razmjena i donacije rekvizite, kostimskih i scenskih elemenata među kazališnom zajednicom i kulturnim radnicima. Danas grupa broji više od 1000 članova, što itekako svjedoči o nužnosti ekološkog promišljanja (izvedbenih) umjetnosti.
Radionice se održavaju se na tri lokacije u Zagrebu – Gradskom kazalištu Trešnja, Zoološkom vrtu i Centru mladih Ribnjak. Vode ih Mirna Ostrošić Galinović i Zdenka Šustić te glumica Ema Šunde.
Inicijativa ‘Šteta bacit’ u međuvremenu se usmjerila i na najmlađe, spajajući kreativni izraz i učenje o ekologiji i održivosti uz izradu i animaciju lutaka od otpadnog materijala, glumu, pripovijedanje, pjesmu, svirku, ples i malu izložbu dječjih radova. Glumice-lutkarice i dramske pedagoginje povest će mlade polaznike ovih besplatnih radionica njihovim strukturiranim planom, unutar kojega se djeca mogu kreativno izraziti, učiti i kritički promišljati o svijetu oko sebe.
Ulaz na sve radionice je slobodan, a pitanja i predbilježbe moguće su na [email protected]
Dan 1: ‘Šteta bacit’ u Trešnji
Ekoradionica ‘Life In Plastic Is Not Fantastic’
U subotu, 12. listopada – od 9 do 10.30 sati
Gradsko kazalište Trešnja – Velika pokusna dvorana
Koristeći se antropomorfnom formom u svrhu približavanja koncepta reciklaže i odvajanja otpada, ova ekološka radionica temelji se na izradi lutke korištenjem plastičnih vreća. Djeca tako uče o pravilnom razvrstavanju otpada, njegovoj prenamjeni te se suočavaju s gorućim globalnim problemom zagađenja plastikom. Stvorene će lutke također funkcionirati i kao podsjetnik na princip reciklaže.
Voditeljice radionice – glumice: Mirna Ostrošić Galinović i Ema Šunde
Dob: 4+ Broj polaznika: 15
Dan 2: ‘Šteta bacit’ u ZOO-u
Ekoradionica ‘Sigurno mjesto za ugrožene životinje i biljke’
U nedjelju, 13. listopada – od 9 do 13 sati
Zoološki vrt – Interpretacijski centar zaštićene faune Hrvatske, uz nastambu medvjeda
Zbog potrebe edukacije djece o životinjskim i biljnim vrstama čiji je opstanak ugrožen čovjekovim djelovanjem, u ovoj će radionici polaznici kreirati lutke inspirirane njima. Nakon informativne vizualne prezentacije, polaznici radionice od otpadnog će materijala kakvog je moguće pronaći u domaćinstvu/vrtiću/školi, napraviti svoje lutke koje će predstavljati odabrane primjerke ugroženih životinjskih i/ili biljnih vrsta.
Voditeljice radionice – glumice: Mirna Ostrošić Galinović i Zdenka Šustić
Dob: 4+ (djeca se mogu priključiti radionici u bilo kojem trenutku za vrijeme trajanja)
Dan 3: Šteta bacit na Ribnjaku
Centar mladih Ribnjak – više lokacija
U četvrtak, 17. listopada
Predstava za djecu ‘Čudo na smetlištu’
Od 10 do 11 sati
Centar mladih Ribnjak – Scena Ribnjak
Cilj je ove predstave potaknuti djecu na razmišljanje o svojoj ulozi u društvu i brizi za planet Zemlju. Likovi su izviđačica Lucija i izvanzemaljac Zed koji pripadaju potpuno različitim svjetovima i grade neobično, naizgled nemoguće prijateljstvo. Osim ekologijom, predstava se bavi prihvaćanjem nama nepoznatog i čudnog. Predstava je samoodrživa jer se koristi pravim otpadom kao scenografskim elementima, a lutka je također izrađena od smeća, čime pokazujemo kako otpad može postati nešto novo i korisno te potaknuti ponovnu uporabu i prenamjenu raznih predmeta u svakodnevnom životu. Vjerujemo da svatko od nas pojedinačno može napraviti malo, ali zajedno možemo puno.
Trajanje 60 min.
Produkcija: Umjetnička organizacija Emma
Autorica teksta, redateljica i glumica: Mirna Ostrošić
Redateljica i glumica: Zdenka Šustić
Skladatelj: Mario Mirković
Kostimografkinja i scenografkinja: Aleksandra Vukićević
Producentica: Tea Šimić
Uzrast: 6+ , trajanje: 60 minuta
Ekoradionica ‘Life In Plastic Is Not Fantastic’
Od 11 do 12 sati
Centar mladih Ribnjak – Klub
Nakon predstave, djeca imaju priliku sudjelovati u besplatnoj radionici s glumicama. I ova se ekološka radionica temelji se na izradi antropomorfne lutke korištenjem plastičnim otpadom, no ovoga puta pozivaju djecu da se u izradi lutaka inspiriraju pogledanom predstavom.
Dob: 6+
Mala izložba ekolutaka
Centar mladih Ribnjak – Dnevni boravak
Od 12 do 22 sata
Mala izložba ekolutaka nastavak je prakse Empiria teatra koja uključuje razvoj dječje i mlade publike te kvalitetnu komunikaciju ovog kazališta sa svojim korisnicima. Specifičnost ove izložbe bit će izlaganje lutaka nastalih tijekom ciklusa ekoradionica u obliku organske instalacije u prostoru tzv. Dnevnog boravka u predvorju Centra mladih Ribnjak. Lutke će se u ovakvom postavu fotografirati, polaznici će im dati ime i ukratko opisati svoj rad, a fotografije i opisi bit će izloženi na društvenim mrežama (Facebook, Instagram) i na službenom webu Empiria teatra.
I . C. / Foto: Promo