Wim Wenders: Kratki film o kapitulaciji Njemačke

U kratkom filmu od samo četiri minute, Wim Wenders priča gotovo nepoznatu priču o njemačkoj kapitulaciji prije 80 godina u francuskom gradu Reimsu, u Champagni.

Film ‘Ključevi slobode’ (Die Schlüssel zur Freiheit) Wendersa i Scholza i prijatelja Berlina objavljen je povodom 80. obljetnice završetka rata u Europi. ‘Postoje mjesta gdje se pisala povijest, a ipak nitko ne zna za njih’, kaže redatelj na početku filma.

Wenders je prije osam desetljeća otputovao na ono što je vjerojatno bilo ‘najtajnije mjesto u Europi’ – u učionicu s geografskim kartama u gimnaziji u Reimsu. Saveznički štabovi bili su tamo. Redatelj vješto isprepliće atmosferu ove sobe i originalne snimke kapitulacije s mislima o današnjem vremenu.

‘Rođen sam samo nekoliko mjeseci nakon završetka Drugog svjetskog rata i živim već gotovo 80 godina u zemlji koja je uspjela ponovno uspostaviti mir i slobodu, koji su u potpunosti ostvareni 1990. godine ponovnim ujedinjenjem’, rekao je Wenders o filmu. ‘Uz pomoć mnogih kreativnih ljudi iz Njemačke i Francuske kojima vjerujem, te uz srdačnu podršku suradnika u Reimsu, uspio sam snimiti kratki film koji pokazuje, ne samo u povijesnoj retrospektivi, da se sloboda nikada ne može uzimati zdravo za gotovo.’

Dok je u školi bila nastava, američki general Dwight D. Eisenhower organizirao je iz Reimsa borbu protiv Wehrmachta. Tjedan dana nakon smrti Adolfa Hitlera, uoči 7. svibnja 1945., njemački general Alfred Jodl došao je u školu s namjerom da pregovara o kapitulaciji samo na Zapadnom frontu. Ali bio je prisiljen potpisati bezuvjetnu kapitulaciju. Dva mjeseca kasnije, američki general predao je ključeve sobe s kartama gradonačelniku Reimsa. ‘Ovo su ključevi koji vode do slobode svijeta iz Reimsa, rekao mu je.

Drugi svjetski rat započeo je 1. rujna 1939. njemačkim napadom na Poljsku. Njemačka je potpisala kapitulaciju 7. svibnja 1945. u Reimsu, a stupila je na snagu sljedećeg dana u 23.01 sat po srednjoeuropskom vremenu. Sovjeti su 9. svibnja tražili potpis u Berlinu i zato Rusija taj dan slavi kao Dan pobjede.

dpa / Foto: Sebastian Christoph Gollnow



Tagged: , , , , , , , ,