Na zagrebačkom Cvjetnom trgu okupili su se predstavnici zdravstvenih institucija, stručnjaci i građani te mediji kako bi podržali ovu hvalevrijednu edukativnu akciju Dan dojki & Bra Day.
Okupljeni su se mogli informirati kako sačuvati zdrave dojke, otkriti rak u ranoj fazi kada je liječenje uspješnije, ali i doznati više o zahvatu i dostupnosti rekonstrukcije dojke koja pacijenticama vraća psihofizičku cjelovitost. Uoči listopada koji je i mjesec borbe protiv raka dojke održana je javnozdravstvena akcija Bra Day & Dan dojki uz prisustvo mnogih liječnika i stručnjaka, kao i mnogobrojnih uspješno izliječenih žena te ostalih građana koji su unatoč kiši svojim dolaskom podržali ovu važnu javnozdravstvenu akciju i humanitarnom donacijom za sadnice vrijeska – ukrasne biljke koja opstaje u raznim vremenskim uvjetima – upravo simbolična i za ovu akciju – pružili podršku svim oboljelima.
Akciju su svojim dolaskom podržali i mnogi predstavnici institucija; mr. sc. Lora Vidović (pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom), Andrea Šupe Parun dr. med, specijalist epidemiologije (nacionalna koordinatorica Programa ranog otkrivanja raka dojke HZJZ), prof. dr. sc. Damir Eljuga dr. med., (predsjednik Hrvatske lige protiv raka), prim. dr. sc. Gzim Redžepi dr. med., (ravnatelj specijalne bolnice Primamed), izv. prof. prim. dr. sc. Domagoj Eljuga, dr. med., specijalist plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije, dr. sc. Bruno Cvetković dipl. san. ing., (zamjenik ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar), Božo Gorjanc dr. med., specijalist plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije, dr. sc. Ivica Lovrić (Gradska skupština Grad Zagreb), Neda Ferenčić Vrban, dr. med., (glavna tajnica Hrvatske lige protiv raka) te mnogi drugi.
Akcija Dan dojki & Bra Day (Breast Reconstruction Awareness Day) posvećena je edukaciji i informiranju kako sačuvati zdrave dojke, kako najbolje izliječiti oboljele dojke te osvijestiti žene o suvremenim mogućnostima prevencije, ranog otkrivanja i kirurške rekonstrukcije ukoliko je dojka uklonjena zbog raka, jer upravo rekonstrukcija dojke zahvat je koji ženi vraća psihofizičku cjelovitost i pozitivno utječe na izlječenje.
U Hrvatskoj su na raspolaganju sve tehnike kojima se radi rekonstrukcija dojke vlastitim tkivom kao i kombinirane tehnike uporabe vlastitog tkiva i implantata ili samo implantata, a svakako treba naglasiti da rekonstrukcija dojke ne utječe na povrat bolesti niti je prepreka u dijagnostici eventualnog lokalnog povrata. Posjetitelji akcije tako su ovom prilikom mogli vidjeti i opipati izložene Motiva implantate.
‘Ovom kampanjom želimo osvijestiti žene o važnosti očuvanja zdravih dojki, ukazivati na nužnost odlazaka na redovite preventivne preglede dojki te educirati sve one žene kojima će trebati ukloniti dojku zbog raka ili onima kojima je dojka već uklonjena, da je mogu rekonstruirati nekom od brojnih kirurških tehnika koje izvode plastični i rekonstrukcijski kirurzi.”, izjavio je pokretač Dana dojki & Bra Daya u Hrvatskoj i tajnik Hrvatske lige protiv raka, izv. prof. prim. dr. sc. Domagoj Eljuga dr. med, specijalist plastične, ekonstrukcijske i estetske kirurgije.
Akciju Dan dojki & Bra Day već tradicionalno devetu godinu organizira Hrvatska liga protiv raka, Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) te Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom. Pokrovitelji akcije su Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske i gradonačelnik Grada Zagreba te Akademija za plastičnu kirurgiju . Podupiratelji akcije su; Motiva, Affidea, Specijalna bolnica Primamed, Škola narodnog zdravlja Andrija Štampar, Nastavni zavod za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar, Sveučilište u Zagrebu – Medicinski fakultet, Klinička bolnica Dubrava – Klinika za plastičnu, rekonstrukcijsku i estetsku kirurgiju, Hrvatsko društvo za plastičnu, rekonstrukcijsku i estetsku kirurgiju te Zajednica pacijenata oboljelih od raka Sv. Juraj.
Prema podacima registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Hrvatskoj je u 2021. godini zabilježeno 2928 novih slučajeva raka dojke (stopa 145,6/100.000), a od ove zloćudne bolesti u 2022. godini umrlo je 647 žena (stopa 32,2/100.000).
Rak dojke je najčešći oblik zloćudne bolesti i treći maligni uzrok smrti u žena, nakon raka pluća te debelog i završnog crijeva. Posljednjih 20-ak godina incidencija (učestalost) raka dojke u Hrvatskoj je u porastu, s time da je do značajnijeg povećanja broja novooboljelih došlo nakon 2006. godine kada je u Hrvatskoj uveden nacionalni program probira na rak dojke.
Trend mortaliteta (smrtnosti) nakon niza godina stabilnog trenda, posljednjih osam godina je u padu, i to za 25 -30% u odnosu na godine s najvećim brojem umrlih žena. Iako možemo očekivati sve veći broj slučajeva raka dojke, smrtnost od istog je u Hrvatskoj u padu.
Z. B. / Foto: Mirko Janković