Glasnije od tišine: Tribina protiv nasilja nad ženama

U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, u impresivnom prostoru Hrvatskog državnog arhiva (HDA) održana je tribina pod nazivom ‘Glasnije od tišine’, u organizaciji Umjetničke organizacije Kugli&Kugli i udruge Sigurna mjesta te uz podršku udruge žena poduzetnica WECroatia.

Okupljene su istaknute stručnjakinje iz područja umjetnosti, prava, medicine, povijesti i istraživanja femicida kako bi rasvijetlile ozbiljnost rodno uvjetovanog nasilja i važnost osvještavanja javnosti. Podršku događaju pružila je i predstavnica Grada Zagreba, Iva Prpić, voditeljica Odjela za podršku djeci i obiteljima.

Tribina je otvorila pitanja o ulozi umjetnosti u razotkrivanju duboko ukorijenjenih obrazaca nasilja. Književnica Rosie Kugli predstavila je svoju knjigu ‘Mali noćni razgovori’, ističući kako književnost ne služi samo kao estetski izraz, već i kao sredstvo za otkrivanje neizgovorenih istina te pružanje podrške žrtvama. Književnost, kao i kazalište i film, ima sposobnost doprijeti do ljudske svijesti na osoban i dubok način.

Filmska redateljica Vanja Juranić, autorica filma ‘Samo kad se smijem’ inspiriran slučajem Ane Magaš, podijelila je iskustva o snazi filma u prikazivanju stvarnosti nasilja. Progovaranje o nasilju kroz umjetnost od izuzetne je važnosti jer ove umjetničke forme nude jedinstvenu priliku za izražavanje složenih emocija i društvenih problema na duboko osoban način.

Prof. dr. sc. Zlata Đurđević, stručnjakinja za kazneno pravo, pružila je uvid u zakonske aspekte borbe protiv rodno uvjetovanog nasilja, naglašavajući važnost pravne zaštite i kontinuiranog poboljšanja zakonskog okvira. Stručnjakinja za istraživanje femicida, Iva Marketanović, predstavila je rad udruge Sigurna mjesta i rezultate analiza koje se provode, naglašavajući kako se obrasci nasilja mogu prepoznati i prevenirati. Povjesničarka Darija Hofgräff Marić pružila je povijesni kontekst nasilja nad ženama, osvrnuvši se na razvoj društvenog odgovora na ovaj problem, a dr. Dijana Mayer, koja predaje temu ‘Nasilje u obitelji’, osvrnula se na važnost edukacije i ranog prepoznavanja nasilja.

Voditeljica tribine i predsjednica udruge Sigurna mjesta, Dunja Bonacci Skenderović, zaključila je kako je nasilje nad ženama globalni problem koji zahtijeva svakodnevnu posvećenost i angažman. ‘Jedan dan u godini nije dovoljan. Samo kroz kontinuiranu edukaciju, osvještavanje i zajednički rad stvaramo društvo u kojem nasilje neće biti opcija’, poručile su sudionice tribine.

Tribina ‘Glasnije od tišine’ pokazala je da su književnost, film, fotografija, povijest, pravo, medicina moćni saveznici u borbi za pravednije društvo. Promjena je moguća samo kroz povezanost i predanost svih članova društva. Unatoč težini teme koja je obilježila tribinu, večer je završila u optimističnom ozračju.

F. M. / Foto: Tina Miholić


Tagged: , , , , , , , , , , , , ,