Centar za promicanje tolerancije u Petrovoj ulici 66a u Zagrebu postavio je kamen spoticanja u spomen Dominiku Živecu, žrtvi ustaškog progona, uz podršku slovenskog veleposlanstva i brojnih partnera.
Uz brojne uzvanike, ceremoniji su prisustvovali predstavnici diplomatskih misija Slovenije, Njemačke, Mađarske, Austrije i drugih zemalja, kao i predstavnici antifašističkih organizacija, židovske zajednice i građani. Ravnateljica Centra, Nataša Popović, istaknula je kako su ovi spomenici dio projekta protiv zaborava: ‘Kameni spoticanja podsjećaju na progonjene, deportirane i ubijene tijekom režima NDH i nacizma. Njihova simbolika poziva na razmišljanje i čuva sjećanje na tragične sudbine pojedinaca.’
Dominik Živec, rođen 1896. u Dobravlju kod Sežane, živio je sa suprugom Angelinom-Anđelom Hauptman u Zagrebu, gdje je posjedovao knjižaru. Kao suradnik NOP-a, više puta je bio uhićivan, a posljednji put 1944. Deportiran je u logor Lepoglavu, a potom u Jasenovac, gdje je ubijen 14. travnja 1945.
Pred uzvanicima i brojnim okupljenim građanima, kamen spoticanja položili su učenici zagrebačke V. gimnazije, a pridružila im se i Meliha Mehmedagić Nanić, unuka Dominika Živeca, .
Projekt postavljanja kamenja spoticanja u Zagrebu, Centar provodi od 2020. u suradnji s umjetnikom Gunterom Demnigom. Do sada su postavljena 86 kamena u čast žrtvama holokausta i ustaškog režima, uključujući Židove, Rome, Srbe i Hrvate. Do kraja 2024. bit će postavljeno još 19 spomen-ploča za pripadnike različitih manjinskih zajednica.
Kameni spoticanja dio su međunarodnog projekta u sklopu kojeg je više od 100.000 ovih spomen-ploča postavljeno diljem Europe. Njihov cilj je očuvanje sjećanja na pojedinačne žrtve holokausta i fašističkih režima te edukacija o važnosti borbe protiv netolerancije i nepravde.
I. P. / Foto: Sanjin Kaštelan