U dvorani Škole narodnog zdravlja ‘Andrija Štampar’ predstavljena je javnozdravstvena edukativna i medijska kampanja koja spaja zdravstvo, obrazovanje i književnost s jednim ciljem – osnaživanje mentalnog zdravlja djece i mladih.
„Prema rezultatima istraživanja, više od 50.000 djece u Hrvatskoj suočava se s poteškoćama mentalnog zdravlja. Zabilježen je povećan broj slučajeva depresije, anksioznosti, teškoća u učenju, poremećaja u ponašanju, samozlijeđivanja i suicidalnosti. Hrvatska, nažalost, slijedi svjetske trendove rastuće krize mentalnog zdravlja djece i adolescenata. Ova kampanja ima za cilj pokrenuti sustavne promjene i osigurati mladima siguran prostor za izražavanje i pomoć”, rekla je na predstavljanju kampanje prof. dr. sc. Mirjana Kujundžić Tiljak, ravnateljica Škole narodnog zdravlja ‘Andrija Štampar’.
Kampanja se provodi u skladu sa strateškim prioritetima Hrvatske u području mentalnog zdravlja i uključuje interdisciplinarni pristup – povezivanje zdravstvenog, obrazovnog i kulturnog sektora.
Jedan od glavnih alata kampanje bit će knjiga ‘Dvostruka igra – lažni profil’, autorice Rosie Kugli, koja će poslužiti kao edukativni alat jer tematizira ključne probleme s kojima se mladi suočavaju u digitalnom okruženju.

Recezentice knjige Ivana Portolan Pajić i Ana Puljak, autorica Rosie Kugli
Voditeljica kampanje i recezentica knjige, dr. Ivana Portolan Pajić iz Ministarstva zdravstva, naglasila je ulogu književnosti kao važnog alata koji imamo u prevenciji i osnaživanju mentalnog zdravlja: “Tijekom kampanje u nizu hrvatskih gradova privodit će se radionice u školama, a glavni alat je spomenuta knjiga koja će se nuditi nastavnicima i mladima i roditeljima. Cilj je educirati mlade o digitalnoj pismenosti i virtualnom prostoru, da ih se upozori na rizike i ponudi pomoć. Uvode se psihološki timovi u domove zdravlja, dispanzeri za mentalno zdravlje“, poručila je Portolan Pajić te istaknula da je potrebno destigmatizirati problem mentalnog zdravlja i omogućiti pomoć. Na kraju kampanje provest će se nagradni natječaj i evaluacija projekta.
Autorica knjige Rosie Kugli izrazila je zahvalnost što je struka prepoznala snagu knjige: “Knjige ne mogu riješiti sve probleme – ali mogu ih imenovati. Mogu otvoriti prostor za dijalog. A tamo gdje počinje razgovor – počinje i promjena.“
P.R. / Foto: Tina Miholić