Ostavština filozofa Friedricha Nietzschea iz Zaklade za klasičnu kulturu u Weimaru uvrštena je u međunarodni registar UNESCO-a ‘Pamćenje svijeta’.
Rukopisi, bilješke, pisma i knjige, koji su proglašeni svjetskom dokumentarnom baštinom, čuvaju se u Arhivu Goethea i Schillera te u Knjižnici vojvotkinje Ane Amalije, priopćeno je iz Zaklade. Dodatni rukopisi su u vlasništvu švicarskih institucija. Fiilozof, pjesnik i skladatelj jedan je od najutjecajnijih modernih pisaca i mislilaca. Rođen je 1844. u Reckenu, a preminuo je 1900. u Weimaru.
‘Budući da su Lutherova Biblija i Goetheova rukopisna ostavština već uvrštene u baštinu UNESCO-a, odluka UN-ove organizacije sada usmjerava pozornost na moderno unutar djelovanja Zaklade’, rekla je predsjednica Zaklade Ulrike Lorenz.
Filozof se, između ostalog, bavio i kršćanskim moralom, a poznato je njegovo djelo ‘Tako je govorio Zaratustra’. Nietzscheova djela i danas izazivaju rasprave. Za vrijeme nacističkog režima neka su njegova djela korištena u propagandne svrhe.
‘Proglašenje Nietzscheove ostavštine svjetskom dokumentarnom baštinom priznanje je jednom od najneugodnijih modernih mislilaca, ali i radu Zaklade u Weimaru’, rekao je ministar kulture Tiringije Christian Tischner te dodao: ‘Nietzsche je rano osvijetlio velike preokrete moderne – njegovi rukopisi izražavaju intelektualnu otvorenost koja nam je danas tako očajnički potrebna.’
dpa/ Foto: Michael Reichel