Udruga žena oboljelih od endometrioze poziva da se pridružite javnozdravstvenoj akciji ‘Ja sam 1 od 10’ u subotu, 8. ožujka od 10 do 13 sati na Europskom trgu u Zagrebu.
Akcija se organizira s misijom edukacije i podrške ove Udruga u suorganizaciji s gradskim i državnim institucijama te uz podršku partnera Olival i Catrice Cosmetics. Edukacijom o ovoj bolesti i simboličnoj humanitarnoj podjeli žutih ruža u Zagrebu pridružite se i podržite oboljele te doznajte raspored ostalih akcija u gradovima diljem Hrvatske tijekom ožujka – mjeseca endometrioze.
Endometrioza je kronična bolest koju karakterizira pojava tkiva nalik sluznici koja oblaže maternicu – endometrija – na različitim mjestima u tijelu na kojima se inače ne bi trebalo nalaziti bilo gdje izvan maternice. Najčešće su to mjesta u organima unutar zdjelice i trbušne šupljine: jajnici, jajovodi, rodnica, mokraćni mjehur, tanko i debelo crijevo, rektum, rodnica i slično, a može zahvatiti i druge organe u organizmu poput pluća, pupka, dijafragme.
Procjenjuje se da približno 10 % žena diljem svijeta ima endometriozu, a često može ostati nedijagnosticirana godinama. U Hrvatskoj od ove bolesti pati više od 90.000 žena. Bolest se teško dijagnosticira i zato mnogima još nije dijagnosticirana, pa time ostaje i neliječena. Ta činjenica s vremenom povećava rizik za nastanak raznih komplikacija i posljedica. Učestalost endometrioze, nažalost, sve više raste i sve je više žena zahvaćeno ovim stanjem.
Iako je pravi uzrok endometrioze još uvijek nepoznat, postoji nekoliko teorija nastanka ove bolesti. Tako postoji mišljenje da za vrijeme menstruacije zajedno s krvi i komadićima tkiva sluznice maternice (koji izlaze kroz rodnicu) manji dio odlazi kroz jajovode u trbušnu šupljinu i tako stanice endometrija ulaze u razne organe gdje se nastanjuju i započinje njihov rast i dolazak do bolesti. Postoji i mišljenje tj. teorija da neke stanice koje se nalaze izvan maternice imaju sposobnost pretvorbe u stanice sluznice maternice, odnosno endometrija. Također, smatra se da veliku ulogu ima genetska predispozicija, zatim djelovanje imunološkog sustava ali i neki drugi faktori. Iz svega se može iščitati zašto je teško dijagnosticirati ovu bolest.
Žena s endometriozom za vrijeme menstruacije krvari iz maternice, ali i iz svih dijelova endometrija izvan maternice te time nakupljena krv organe podražava te izaziva bol i grčeve. Endometrioza je bolest koja se teško otkriva pa čak i po nekoliko godina, a postoje slučajevi da prođe i 10 godina od pojave bolesti do točne dijagnoze. Bolest se najčešće pojavljuje oko 20. godine života i traje 20-ak godina, a najčešće prestaje oko menopauze.
Najčešći simptomi endometrioze su: bolna menstruacija, kronična zdjelična bol (koja je još jača za vrijeme menstruacije), obilne i dugotrajne menstruacije, bol prilikom spolnog odnosa, učestali zatvori ili proljevi, osjećaj napuhnutosti, bol prilikom mokrenja i drugi. Nažalost, endometrioza je bolest koja se danas još uvijek ne može izliječiti, ali primjenom terapije mogu se znatno ublažiti simptomi i poboljšati opća kvaliteta života. Cilj je da se pokuša dijagnosticirati u ranom stadiju bolesti jer tada će i terapija biti učinkovitija, a njome se mogu umanjiti bol i ostali simptomi, spriječiti napredovanje bolesti i poboljšati kvaliteta života.
Liječenje endometrioze uključuje liječenje lijekovima i kirurško liječenje a pristup je individualan jer ovisi o dobi oboljele osobe, koliko je bolest proširena i drugim važnim čimbenicima oboljele žene.
Organizatori pozivaju da se tijekom ožujka pridružite u Varaždinu, Rijeci, Splitu, Osijeku i drugim gradovima te podržite oboljele od endometrioze. Više informacija možete doznati na: https://www.jasam1od10.hr/
Z. B. / Foto: Promo