Predstava Deca premijerno u Gavelli

Predstava ‘Deca’ prema istoimenom nagrađivanom romanu proslavljene srpske dramatičarke Milene Marković, u režiji Saše Božića, premijerno će biti izvedena 2. veljače u GK Gavella u Zagrebu.

Predstavu izvode glumice i izvođačice – Nataša Dangubić, Jelena Miholjević, Barbara Nola, Ivana Roščić i Viktoria Bubalo; sve one uprizoruju priču o Mileni Marković, spisateljici, majci djeteta s teškoćama u razvoju i osebujnom karakteru koji pripovijeda priču svoga života – od djetinjstva do zrele ženske, majčinske i spisateljske dobi. Riječ je o prvom uprizorenju romana ‘Deca’ u Hrvatskoj, a predstava nastaje kao suradnja Gradskog dramskog kazališta Gavella i zagrebačke kazališne kompanije De facto. Nakon premijere, slijede izvedbe 3., 5. i 19. veljače.

‘Deca’ su žanrovski hibrid poeme i romana u stihovima, a uključuju 163 stranice furiozno ispisanog teksta bez ijednoga interpunkcijskoga znaka, osim finalne – točke. Tekst je primarno dramski utemeljen te se može čitati kao svojevrsni dramski monolog.

Poema/roman ‘Deca’ Milene Marković dobitnik je 68. NIN-ove nagrade za najbolji roman na srpskom jeziku 2022. godine, a posljednjih godinu dana postao je prava regionalna književna senzacija. Dramaturgiju potpisuje Dimitrije Kokanov, glazbu Nikola Krgović, kostimografiju Marita Ćopo, oblikovatelj svjetla je Zdravko Stolnik, autor videa Josip Visković, a inspicijentica Snježana Majdak.

U dramaturškoj obradi Dimitrija Kokanova ‘Deca’ postaju iskaz o autentičnoj snazi umjetnosti, identitetu žene koji se opire bilo kojoj vrsti društvenog ukalupljivanja te svijetu koji nudi obećanje utopije vječite mladosti odzvanjajući tjeskobno-ekstatičnim zvukovima noćnih klubova. Prepoznatljiv režijski rukopis Saše Božića ‘Decu’ gradi kao pejzaž subverzivne igre identiteta, odgoja, majčinstva i sjećanja u osluškivanju trošenja vremena. Prostorom igre dominiraju djeca, koja se u njoj pojavljuju u metaforičkom obliku: kao maleni ljudi, nezaštićeni i ugroženi te kao odrasli koji se nisu snašli i zapravo su još ranjena djeca koja se prave velika. Glavni adut izvedbe svakako su njegove moćne glumice i plesačice: Nataša Dangubić, Jelena Miholjević, Barbara Nola, Ivana Roščić i Viktoria Bubalo, koje utjelovljuju pluralitet iskustva ženskosti danas u polifonom jeziku između reprezentacijskog teatra, performansa i post-rock koncerta.

‘Deca’ su roman o djetinjstvu, o djeci koja rađaju drugu djecu, o obitelji – disfunkcionalnoj, jer tko, osim popova i pedagoga, zna za funkcionalnu obitelj. ‘Deca’ su poema o osujećenom, vječno nedovršenom odrastanju, moćna, u našim jezicima neusporediva, najveća knjiga o ženskosti, o majčinstvu, kćerinstvu i sinovstvu, opasan roman o povijesti, onoj nama najvažnijoj i traumatičnoj, koja poteče s Drugim svjetskim ratom, nastavi se kroz osamdesete, to desetljeće našeg odrastanja, i pregazi nas tijekom devedesetih, o ovom je djelu, između ostalog, napisao Miljenko Jergović.

I.S. / Foto: Nina Đurđević


Gavella u Kerempuhu: Premijera predstave Kralj Ubu

 
Tagged: , , , , , , , ,