Actopolis: Invisible Belonging – Nevidljivo pripadanje

Actopolis je transnacionalni umjetnički laboratorij, poziv na djelovanje i suoblikovanje grada, koji povezuje devet kustosa i više od 40 umjetnika iz sedam gradova jugoistočne Europe, Turske i  Njemačke; Atenu, Ankaru/Mardin, Beograd, Bukurešt, Oberhausen, Sarajevo i Zagreb. Projekt je pokrenuo njemački Goethe-Institut i umjetnička organizacija Urbane Künste Ruhr s kustosicama Angelikom Fitz i Katjom Aßmann.
Actopolis-Saša Šimpraga-bedemU zagrebačkoj skupini umjetnika i aktivista sudjeluju Selma Banich, Nikola Bojić, Lightune.G (Bojan Gagić, Miodrag Gladović), Tonka Maleković i Saša Šimpraga, a kustosica projekta je arhitektica Ana Dana Beroš.

Reagirirajući na migracije stanovništa s Bliskog istoka i Afrike te urbane transformacije s kojima je suočena današnja Europa, Actopolisov tim u Zagrebu posebno istražuje mogućnosti novih koncepcija ‘urbanog građanstva’ koje su izvan kategorija nacionalnih država. ‘Radi li se u slučaju Zagreba uistinu o etničkoj homogenosti stanovništva gdje prema popisu stanovništa iz 2011. živi 93,14 posto Hrvata ili je riječ o obrambenoj društvenoj mimikriji? Kako će se Hrvatska, kao zemlja na vanjskoj granici Europske unije, nositi s priljevom izbjeglica?’, pita kustosica Ana Dana Beroš. Pod naslovom ‘Invisible Belonging – Nevidljivo pripadanje’ zagrebački kolektiv umjetnika pridonosi stvaranju građanske svijesti o ‘inkluzivnoj urbanoj topografiji’. Unutar Actopolisa bit će zanimljivo vidjeti što iz pojedinih gradskih projekata, od jugoistočne Turske do sjeverozapadne Njemačke, a izvan lokalnog konteksta, možemo naučiti o ‘području napetosti’ između stvaranja novih nacionalizama i života u multikulturnim društvima.

Saša ŠimpragaZa otvorenje zagrebačkoga gradskog laboratorija unutar međunarodnog projekta Actopolisa, 2. travnja u 12 sati zadužen je analitičar prostora, publicist i aktivist, Saša Šimpraga s radom ‘Povezivanje – Connecting’.  Riječ je o urbanoj intervenciji koja će na mjestu gdje postoji mogućnost i potreba otvaranja pješačke komunikacije to privremeno omogućiti. Montažno, tipsko privremeno stubište bit će postavljeno uz povijesni bedem kako bi se otvorila komunikacija između Strossmayerova šetališta i Parka Bele IV. (Vranyczanyjeve poljane). Za ovu godinu najavljena je obnova Strossmayerova šetališta pa se utoliko nastoji skrenuti pažnja na moguća poboljšanja javnog prostora otvaranjem pješačke komunikacije tamo gdje sad nedostaje. Testiranjem ideje premošćivanja zida, intervencija lansira ideju drugačijih odnosa i mogućnosti za grad. Veza koja je sad nevidljiva, na kratko postaje otvorena. U vremenu podizanja zidova jedan se premošćuje.

Intervencija ‘Povezivanje – Connecting’ izvodi se i u okviru šireg autorskog programa Saše Šimprage ‘Seminar za hodače’ te u suradnji s platformom 1postozagrad. Cilj je formiranje nove aktivističke grupe, koja paralelno s manje uobičajenim tematskim gradskim šetnjama, pokreće male i velike inicijative i lansira ideje za poboljšanje javnoga prostora, afirmaciju javnih dobara i podizanje kulture prostora, najavio je Šimpraga. Tema šetnje, koja slijedi nakon otvorenja stuba, povezana je s intervencijom premošćivanja, povezivanja i prolaza. Šetnja je otvorena za javnost i počinje u 13 sati sa Strossmayerovog šetališta, a trajat će oko sat i pol.

ActopolisU Zagrebu, povodom otvorenja urbanog laboratorija, borave glavne kustosice Angelika Fitz i Katja Aßmann, te kustosi i umjetnici iz ostalih gradova partnera projekta Actopolis: kustosica Glykeria Stathopoulou (Atena), kustosica Danijela Dugandžić (Sarajevo), umjetnik Önder Özengi (Ankara), kustosica Mirjana Boba Stojadinović (Beograd), arhitekt i umjetnik Constantin Goagea (Bukurešt), kustosi I umjetnici Daniel Ladnar i Esther Pilkington (Oberhausen).

Actopolis povezuje umjetnike, urbaniste i aktiviste nadilazeći obilježja disciplina, geografskih granica i kulturnih razlika te uspostavlja translokalno istraživačko polje za razvijanje urbanih alternativa. Sudionici projekta propituju različita urbanistička pitanja i ostvaruju intervencije u gradski prostor međusobno razmjenjujući strategije, taktike i metode rada. Ideja vodilja Actopolisa i cilj projekta jest dijeljenje iskustva i zajedničko razvijanje umjetničkih, urbanističkih i aktivističkih alata, naglasila je umjetnička voditeljica projekta Angelika Fitz.

Prva faza projekta dogodila se 2015. godine kada su se razmjenjivale individualne ideje umjetničkih projekata, druga je faza, koja uključuje lokalne umjetničke intervencije u navedenim gradovima, trenutačno u realizaciji u 2016., dok je sljedeće godine planirana transregionalna izložba, konferencija i publikacija o aktivnostima projekta Actopolis.

Zagrebački projekt ‘Invisible Belonging – Nevidljivo pripadanje’ trajat će sve do rujna 2016.

A. S.

Tagged: , , , , , , , , , , ,