Chomsky i Vltchek: O zapadnjačkome terorizmu

Od Hirošime do ratovanja bespilotnim letjelicama…
Chomsky i VltchekU knjizi ‘O zapadnjačkome terorizmu’, Noam Chomsky, intelektualac, politički aktivist i disident poznat širom svijeta, razgovara o zapadnjačkoj moći i propagandi s filmskim producentom i istraživačkim novinarom Andreom Vltchekom. U tom razgovoru isprepleću se povijesne činjenice i osobna iskustva dvojice sugovornika koja su ih i navela na to da život posvete aktivizmu.

Ova je knjiga idealan uvod u političku misao Noama Chomskog, a poslužit će kao pravo osvježenje svima koji osjećaju nelagodu u vezi sa širom ulogom Zapada u svijetu. Teme i rasprave obuhvaćaju kolonijalizam i imperijalističku vlast, propagandu i medije, ostavštinu utjecaja Sovjetskoga bloka na suvremena zbivanja, Arapsko proljeće i slabljenje američke moći. Autori nude snažnu kritiku kolonijalnog naslijeđa, spominjući mnoge zemlje, među njima i Nikaragvu, Kubu, Kinu, Čile i Tursku.

Noam Chomsky globalni je fenomen… Moguće je da je i najčitaniji američki vanjskopolitički autor na svijetu.
The New York Times Book Review

Chomsky je u zemljama engleskoga govornog područja najsličniji svojevrsnoj intelektualnoj superzvijezdi.
The Guardian

Noam Chomsky ugledni je lingvist i jedan od najistaknutijih američkih društvenih kritičara. Profesor je na Odsjeku za lingvistiku i filozofiju Sveučilišta Massachusetts Institute of Technology i autor mnogobrojnih knjiga, među kojima su i ‘Hegemonija ili opstanak’, ‘Promašene države’, ‘Imperijalne težnje’ i ‘Sustavi moći’ (svi naslovi u izdanju Naklade Ljevak).

Andre Vltchek bavi se pisanjem, snimanjem filmova i istraživačkim novinarstvom. Objavio je nekoliko knjiga, među kojima su i ‘Indonesia: Archipelago of Fear’, ‘Oceania’ i ‘Western Terror: From Potosi to Baghdad’.

Možemo li čovjeka s kojim sam raspravljao o stanju u kojem je naš svijet opisati kao ‘najvećeg intelektualca 20. stoljeća’ ili ‘najcitiraniju osobu našega doba’ ili kao odvažnog borca protiv nepravde i protiv bezočne pljačke milijarda bespomoćnih muškaraca, žena i djece širom svijeta? Možemo, naravno, ali njemu se ne bi sviđale takve velike riječi i slogani kojima bismo ga slavili.

Meni je Noam Chomsky ujedno i čovjek koji voli ruže, koji uživa u čaši dobroga vina i koji s velikom toplinom i nježnošću može govoriti o prošlosti, o ljudima s kojima se susreo na nebrojenim mjestima na ovome planetu, čovjek koji zna postavljati pitanja i koji onda pažljivo sluša odgovore, vrlo draga i dobronamjerna osoba, brižno ljudsko biće i drag prijatelj.

Na jednome zidu Noamova ureda na Sveučilištu MIT nalazi se ona slavna fotografija Bertranda Russella i njegove riječi: ‘Tri strasti, jednostavne, ali snažnije od svega, upravljaju mojim životom: žudnja za ljubavlju, traganje za znanjem i nepodnošljivo sažaljenje prema patnjama čovječanstva.’

Ne znam zašto, ali kad god se sjetim tih riječi, uvijek imam dojam da ih je izgovorio upravo Noam. Možda i zato što se drži kao da je riječ o njegovoj vlastitoj životnoj filozofiji.
(Izvadak iz uvoda)

Ljevak

Tagged: , , , , , , , , , , ,