U Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu održana je 25. dodjela Nagrade hrvatskoga glumišta pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Kolinde Grabar Kitarović te pod redovitim pokroviteljstvom Ministarstva kulture i Hrvatske gospodarske komore.Nagrade za najbolje predstave pripale su dramskoj predstavi ‘Črna mati zemla’ Zagrebačkog kazališta mladih, predstavi za djecu i mlade ‘Sherlock Holmes’ Zagrebačkoga kazališta mladih, baletu ‘Gospoda Glembajevi’ Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu te opera ‘Otello’ Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci.
Nagrada za najbolju režiju dramske predstave pripala je Dori Ruždjak Podolski za režiju predstave ‘Črna mati zemla’ Zagrebačkog kazališta mladih, za najbolje dirigentsko ostvarenje u operi Filipu Pavišiću za dirigiranje opere ‘Tosca’ u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku te za najbolje koreografsko ostvarenje u baletu Leu Mujiću za koreografiju ‘Gospode Glembajeva’ u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu.
Dobitnici na 25. dodjeli Nagrada hrvatskoga glumišta
Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje na području dramske umjetnosti: glumica ZDENKA HERŠAK
Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje na području operne umjetnosti: maestro VLADIMIR KRANJČEVIĆ
Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti: Umjetnička udruga djelovanja u kulturi ARTERARIJ za autorski projekt ‘Pogledaj me’
Nagrade za najbolja ostvarenja iz područja dramske, radijske i televizijske umjetnosti
Najbolja dramska predstava u cjelini
ČRNA MATI ZEMLA Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih
Najbolje redateljsko ostvarenje u drami
DORA RUŽDJAK PODOLSKI za režiju predstave ‘Črna mati zemla’ Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u produkciji Zagrebačkog kazališta mladih
Najbolja glavna ženska uloga u drami
JASNA ANČIĆ za ulogu Žene u predstavi ‘Ostavljam te’ prema motivima Edwarda Albeeja ‘Marriage play’ u režiji Matjaža Latina i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta Zadar
Najbolja glavna muška uloga u drami
BORKO PERIĆ za ulogu Frane u predstavi ‘Jedan sluga, dva gospodara’ Richarda Beana u režiji Vite Taufera i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba
Najbolja sporedna ženska uloga u drami
URŠA RAUKAR za ulogu Bake u predstavi ‘Črna mati zemla’ Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih
Najbolja sporedna muška uloga u drami
SINIŠA POPOVIĆ za ulogu Nikole u predstavi ‘Ljudi od voska’ Mate Matišića u režiji Janusza Kice i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu
Izuzetno ostvarenje glumice do 28 godina
ANA MARIJA VESELČIĆ za ulogu u predstavi ‘Zbunjoza’ Mariusa von Mayenburga u režiji Ivana Plazibata i produkciji Kazališta Playdrama iz Splita uz produkcijsko sudjelovanje Gradskog kazališta mladih Split
Izuzetno ostvarenje glumca do 28 godina
ROBERT BUDAK za ulogu u predstavi ‘Taksimetar’ Gorana Vojnovića u režiji Matka Raguža i produkciji Teatra Exit iz Zagreba
Najbolja lutkarska predstava ili predstava za djecu i mlade
SHERLOCK HOLMES Ane Tonković Dolenčić prema motivima i likovima pripovijetki i romana Arthura Conana Doylea u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih
Najbolja glumica u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade
ANJA ĐURINOVIĆ za ulogu u predstavi ‘Igra se nastavlja’ Grigora Viteza u režiji Hrvoja Zalara i produkciji Kazališta Prijatelj iz Zagreba
Najbolji glumac u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade
SINIŠA NOVKOVIĆ za ulogu u predstavi ‘Od atoma do stanice’ Siniše Novkovića u režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split
Najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolja dramatizacija, adaptacija, dramaturška obrada teksta ili dramaturgija predstave
HRVOJE IVANKOVIĆ za dramaturški koncept i oblikovanje teksta te IVICA BOBAN za dramaturšku obradu teksta ‘Marin Držić – Viktorija od neprijatelja’ premijerno izvedenog na 68. Dubrovačkim ljetnim igrama
Najbolje glumačko ostvarenja u radio drami (dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine)
OZREN GRABARIĆ za ulogu u radio drami ‘Mrtve duše, 3. dio’ Nikolaja Vasiljeviča Gogolja
Najbolje redateljsko ostvarenje u TV drami (dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine)
GORAN KULENOVIĆ za režiju TV serije ‘Crno – bijeli svijet’ (2. sezona – 1. epizoda);
Nagrade za najbolja scenografska i kostimografska ostvarenja u drami, operi ili baletu
Najbolja kazališna scenografija
DINKA JERIČEVIĆ u operi ‘Tosca’ Giacoma Puccinija pod dirigentskim vodstvom Filipa Pavišića, u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku
Najbolja kazališna kostimografija
MANUELA PALADIN ŠABANOVIĆ u baletu ‘Gospoda Glembajevi’ na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu
Nagrade za najbolja ostvarenja iz područja operne umjetnosti
Najbolja operna predstava u cjelini
OTELLO Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Marina Blaževića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka
Najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje u operi
FILIP PAVIŠIĆ za dirigiranje opere ‘Tosca’ Giacoma Puccinija u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku
Najbolja ženska uloga u operi
LANA KOS za ulogu Elvire u operi ‘Ernani’ Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Giancarla del Monaca i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu
Najbolja muška uloga u operi
LJUBOMIR PUŠKARIĆ za ulogu Markiza Rodriga od Pose u operi ‘Don Carlo’ Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Elija Boncompagnija, u režiji Dereka Gimpela i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu
Izuzetno ostvarenje u operi umjetnika do 30 godina
MATIJA MEIĆ za ulogu Figara u operi ‘Figarov pir’ Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dirigentskim vodstvom Natalie Murray Beale, u režiji Mauricija Garcíe Lozana i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu
Nagrade za najbolja ostvarenja iz područja baletne umjetnosti
Najbolja baletna predstavu u cjelini
GOSPODA GLEMBAJEVI prema Miroslavu Krleži na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu;
Najbolje koreografsko ili dirigentsko ostvarenje u baletu
LEO MUJIĆ za koreografiju i režiju baleta ‘Gospoda Glembajevi’ na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu
Najbolja ženska uloga u baletu
IVA VITIĆ GAMEIRO za ulogu Julije u baletu ‘Romeo i Julija’ na glazbu Sergeja Prokofjeva u koreografiji i režiji Patricea Barta i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu
Najbolja muška uloga u baletu
TOMISLAV PETRANOVIĆ za ulogu Ahmeda Nurudina u baletu ‘Derviš i smrt’ na glazbu Gorana Bojčevskog u koreografiji i režiji Igora Kirova i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu
Izuzetno ostvarenje u baletu umjetnika do 28 godina
MARTA KANAZIR za ulogu Titanije u baletu ‘San Ivanjske noći’ na glazbu raznih autora u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci