Mirjana Rakić čita Ece Temelkuran (audio knjiga)

U audio biblioteci Book & Zvook objavljena je knjiga ‘Zajedno’ cijenjene turske spisateljice i novinarke Ece Temelkuran, koju je u domenu zvuka prenijela njezina hrvatska kolegica Mirjana Rakić.Političko nasilje. Globalna nejednakost. Klimatska katastrofa. Čini se kako se sve ruši, a onima na poziciji moći kao da do toga nimalo nije stalo. Što ćemo onda učiniti? Kako možemo početi graditi nešto bolje, zajedno? U 2020. demonstracije diljem svijeta otkrile su nejednakosti utkane u samo tkivo društva. Požari koji su poharali Australiju i Kaliforniju ukazali su da se nalazimo usred klimatske katastrofe. Globalna pandemija nam je pokazala koliko su nam ekonomije nesigurne, a teorije zavjere koje su se plele oko američkih izbora dokazale da se isto može reći i za demokratska društva.

U deset eseja objedinjenih u knjizi ‘Zajedno’, Ece Temelkuran dotiče se nekih od ključnih problema današnjice i nudi svoje prijedloge kako pristupiti njihovom rješavanju. Piše o onome što bismo trebali učiniti sada. Od nas traži da odaberemo odlučnost nad nadom; da prihvatimo strah umjesto hladne udobnosti neznanja; da štedimo energiju za kritiziranje onih koji su na vlasti i razornih sustava koje podržavaju, umjesto da gubimo vrijeme izbacujući bijes na društvenim mrežama. Iznad svega, ova knjiga traži od vas da odlučite vjerovati drugim ljudima s kojima dijelimo ovaj planet.

Ece Temelkuran, rođena 1973. godine u Izmiru, jedna je od najpoznatijih turskih novinarki, političkih komentatorica i spisateljica. Angažiranost kontroverznim temama u rodnoj Turskoj poput tursko-kurdskog i tursko-armenskog odnosa, oslobođenjem žena i ženskim pokretom te pitanjem političkih zatvorenika priskrbio joj je brojne nagrade poput Pen for Peace i nagradu za tursku novinarku godine. Zbog otvorene kritike i upozorenja na negativne posljedice Erdoganove vladavine, našla se na listi nepoželjnih osoba turskih vlasti te unazad par godina potražila novi dom u Zagrebu. Radila je kao suradnica na Sveučilištu u Oxfordu i na Reutersovom Institutu za istraživačko novinarstvo. Objavljuje tekstove u mnogim turskim i inozemnim novinama kao što su The Guardian, The New Statesman, Al-Akhbar, The New Left Review i Le Monde Diplomatique. Do sad je objavila sedam knjiga.

Mirjana Rakić diplomirala je na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Od 1972. radi na Televiziji Zagreb, kasnije Hrvatskoj televiziji, kao urednica u Informativnom programu, te u vanjskopolitičkoj redakciji, kao voditeljica i urednica trećeg i središnjeg Dnevnika, glavna urednica Informativno-dokumentarnog programa HRT-a, a potom komentatorica u vanjskopolitičkoj redakciji i urednica vanjskopolitičkih emisija. Godine 2012. imenovana je za vršiteljicu dužnosti ravnateljice HTV-a, a 2013. v.d. ravnateljica programa i glavna urednica Prvog programa HTV-a. Godinu kasnije imenovana je za predsjednicu Vijeća za elektroničke medije. U svojoj dugoj i bogatoj novinarskoj karijeri Mirjana Rakić proputovala je svijet, izvještavala iz ratom pogođenih zemalja, intervjuirala političke figure poput Jasera Arafata, Margaret Thatcher i Moamera Gadafija. O iskustvu čitanja knjige svoje turske kolegice rekla je: ‘U suzvučju knjige i zvuka iznimno je važan odabir knjige, a onda i pripadajućeg glasa. U ovom sam posljednjem dobila svojih pet minuta. Ha! Sate laganog čitanja na glas. U svom novinarskom radu nikad nisam čitala na glas ni jednu tuđu rečenicu, a kamoli 150 stranica autorskog djela. Za mene, eksperiment bez presedana u kojem sam, na kraju, sudjelovala s velikim veseljem. Moj glas pripao je sjajnoj knjizi dobro znane spisateljice Ece Temelkuran. Analiza svakodnevice kroz dobro znane situacije, događaje, mijene ovog svijeta. Elem, ekonomija, društvo, politika, vrijednosti, obitelj, ljudska prava, međusobni odnosi i netrpeljivosti. Dosadno? Poznato? Nikako! Čita se kao triler u kojem svi sudjelujemo, naš život.’

Z. B. / Foto: Joanna Paciorek



Tagged: , , , , , , , , , ,