Promocija novog romana ‘Nekoliko ptica i jedno nebo’ najprevođenijeg suvremenog hrvatskog književnika Mire Gavrana održana je u Društvu hrvatskih književnika u Zagrebu.Dirljiva priča o ‘našem Schindleru’ – spasitelju 17.000 hercegovačke gladne djece u Prvom svjetskom ratu privukla je veliki broj zainteresiranih za djelo koja neobično spaja veliko povijesno razdoblje naroda i intimne preokupacije pojedinca našega vremena. O knjizi su govorili Zoran Maljković, urednik Mozaika knjiga, Julijana Matanović, književna kritičarka i spisateljica, a ulomke je čitao glumac Robert Kurbaša.
Miro Gavran godinama slovi kao najprevođeniji suvremeni hrvatski pisac – djela su mu prevedena na 38 jezika, a knjige su mu imale više od 150 izdanja u Hrvatskoj i inozemstvu. Uspjeh njegovih knjiga istaknuo je Zoran Maljković, navodeći njegove poznate naslove koje je publika prihvatila širokih ruku. Sam autor odlučio se na pisanje ove knjige nakon što je spoznao važnost osobe fra Didaka Buntića i u njemu uočio biblijsku snagu junaka, pa ga čak i nazvao Schindlerom na našem području.
Ovaj roman donosi dvostruku ljubavnu priču i dramatične događaje u Hercegovini tijekom Prvoga svjetskog rata, kada je fra Didak Buntić pokrenuo akciju spašavanja gladne djece. Jedan vlak polazi s mostarskoga kolodvora daleke 1917. godine, drugi vlak polazi iz Nove Gradiške 1987. godine – sudbine junaka koji su u njima na neobičan su način povezane. Upoznajemo mladića koji tijekom osamdesetih i devedesetih godina prošloga stoljeća počinje gubiti tlo pod nogama kada mu se snovi i stvarnost isprepletu. Zasigurno, pred vama je priča o dubokoj sumnji i istinskoj vjeri, koja vas neće ostaviti ravnodušnima, a i sam kraj postavlja brojna pitanja o životima sviju nas. Kako se tematski roman veže uz autorovu rodnu Slavoniju i Hercegovinu iz koje vuče porijeklo, Gavran je naglasio da ga je misao o pripadnosti tim krajevima navela na to da u knjigu uvede i lica običnih ljudi i označi tijek povijesti na jedan drugačiji način.
Julijana Matanović svojim je govorom posebice istaknula važnu poruku prisutnu u djelu: riječ je o motivu sumnje u vlastite postupke u životu, ali i nevjerojatnoj jačini vjere u odluke koje donosimo. Profesorica je i ovaj put ustvrdila važnu ulogu književnosti u velikim povijesnim događajima. Dok nam povijest daje samo činjenice i imena važnih i istaknutih, upravo je književnost ta koja nam otkriva i objašnjava mnogo toga zatrpanog u prošlosti, dira nas kao da je osobno proživljavamo i reaktivira nekadašnju zbilju.
Bez sumnje, svaki Gavranov naslov ne ostaje nezapažen, a čini se da će upravo ovaj roman, zbog specifične teme i povijesnog lika – heroja ostati zapamćen, te postati roman za preporuke i neiscrpan izvor primjera pravilnog puta kojem svi stremimo.
Miro Gavran (Gornja Trnava, 1961.) dramatičar, romanopisac, pripovjedač i pisac za mlade, član suradnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Njegove knjige su imale preko 150 izdanja u zemlji i inozemstvu. Po njegovim dramama i komedijama nastalo je više od 250 kazališnih premijera širom svijeta, a vidjelo ih je više od tri milijuna ljudi. Jedini je živući dramatičar u Europi koji ima kazališni festival njemu posvećen, izvan zemlje rođenja, na kojem se igraju isključivo predstave nastale prema njegovim tekstovima, a koji od 2003. djeluje u Slovačkoj pod nazivom Gavranfest.
M. K.