Franz Kafka preminuo je 3. lipnja 1924. u Kierlingu kraj Beča od tuberkuloze.
Na 100. obljetnicu njegove smrti, njemačko-češki fond potiče prekogranične projekte koji se bave životom i djelom književnika njemačkih i židovskih korijena. Zainteresirani se mogu prijaviti za bespovratna sredstva do kraja mjeseca, rekla je njihova glasnogovornica u Pragu, Kafkinu rodnom gradu.
Ne dolaze u obzir samo književni susreti, već i školski susreti i okupljanja mladih koji pridonose međusobnom prekograničnom razumijevanju, glazbene ili kazališne predstave, radionice i interaktivni projekti. Njemačko-češki fond osnovan je 1997. godine, a financiraju ga vlade dviju zemalja. Do sada su odobreni brojni projekti – primjerice, Sveučilište Wuppertal u Njemačkoj organizirat će trodnevnu znanstvenu konferenciju o Kafki s Praškom akademijom znanosti.
Pod sloganom ‘Kafka na odmoru’ srednjoškolci iz Teplica u Češkoj i Bremerhavena u Njemačkoj zajedno su posjetili mjesta vezana uz život i djelo pisca. Njemačko-češki kabaret teatar Tema pripremio je predstavu ‘Kafka je napustio zgradu’. Drugi projekt je predstavljanje Kafke široj javnosti serijom od 15 predavanja u praškim kafićima.
U Frýdlantu, u češkom okrugu Liberec nedaleko od granice sa Saskom, svake se godine održava Kafkin festival uz rasprave, čitanja njegovih djela, glazbu, kazalište i film. Zbog posla u osiguravajućem društvu, Kafka je često boravio u tom kraju, gdje je pronašao i inspiraciju za neka svoja djela.
Romanima ‘Proces’, ‘Dvorac’ i ‘Amerika’, pripovijetkom ‘Preobrazba’ te kratkim pričama stvorio je djela koja su neodvojivi dio svjetske književnosti.
dpa / Foto: Michael Heitmann, CTK