Navojni čep 10. kolovoza puni 135 godina. Patentirao ga je Britanac Dan Rylands i od tada besprijekorno obavlja svoj posao kako bi jednostavno i pouzdano zatvorio tekućinu u bocu ili drugu posudu. U posljednje vrijeme to nije slučaj.
Od 3. srpnja u Europskoj uniji čep mora biti čvrsto pričvršćen za bocu što izluđuje mnoge potrošače. Sve prolijevaju po sebi, od jogurta do ulja, bilo od zaglavljenog čepa ili dok ga ipak pokušavaju izvaditi. Stoga je lako odvojivi čep nezakonit. Zašto je zakonodavac točno propisao da mora biti čvrsto pričvršćen za prsten na pakiranju? Ideja je bila smanjiti zagađenje. Kaže se da odvojeni čepovi češće završavaju u prirodi i zagađuju tlo, rijeke i oceane.
Stručnjak za ambalažu s njemačkog Sveučilišta Kempten, Markus Prem, ocjenjuje da je evolucija čepa nametnuta čistim aktivizmom i pranjem savjesti te da više neće biti opipljivih rezultata. ‘Donosi li to nešto planetu ili barem Europi? Ne!’, rekao je Prem agenciji dpa. ‘Industrija je bila prisiljena potrošiti milijarde eura na nove strojeve, a sve za učinak koji nije mjerljiv.’
Njemačko udruženje veletrgovaca pićem na pitanje jesu li proizvođači morali uložiti novac kako bi ispunili novi zakonski uvjet. ‘Očekujemo da će troškovi biti milijunski’, rekli su iz udruge. S druge strane, iz Udruge punionica mineralne vode navode kako nemaju podataka o većim problemima pri usklađivanju proizvodnje. Drugim riječima, troškovi i komplikacije razlikuju se od slučaja do slučaja.
Pritom čepovi u Europi i SAD-u, za razliku od Azije, nemaju gotovo nikakvu ulogu u onečišćenju, rekao je Prem, dodajući: ‘Trebali smo se baviti nečim drugim, ako smo htjeli nešto promijeniti.’ Prema njegovu mišljenju, puno je važniji razvoj reciklaže i cirkulacije materijala: ‘Mnoga područja i dalje koriste sintetičke materijale koji se teško razgrađuju za lijepljenje i pakiranje.’
Kao pozitivan primjer izdvojio je PET boce. Boce i staklo od polietilen tereftalata već se recikliraju u stopi od gotovo 99%. ‘Problem onečišćenja je, dakle, u Njemačkoj uglavnom eliminiran i prije europskog zakona’, rekao je Prem. Odbacio je tezu da će se potrošači s vremenom naviknuti na nove čepove, kao što su se naviknuli na progon plastičnih vrećica ili slamki. Naravno, dodao je, postoje i drugi načini zatvaranja pakiranja, poput metalnih zatvarača koji su uobičajeni na staklenim bocama piva. ‘Međutim, nema jednostavnijeg i lakšeg načina od jednostavnog odvrtanja čepa’, rekao je Prem.
dpa / Foto: Arno Burgi/dpa-Zentralbild