Ginger sushi na hrvatski način

Kad su prije gotovo deset godina otvorili vrata prvog Ginger sushi bara u centru Zagreba, brat i sestra Zvonimir i Adriana Dobrović dobro su znali da najizbirljivijim gastroljupcima u fokus stavljaju tada neobičnu deliciju odlične kvalitete. Ali i cijene koja je bila jedan od presudnih faktora da se, kao veliki ljubitelji sushija, okušaju u vlastitom biznisu te ovu japansku deliciju učine pristupačnom svima.
 
Od prvog ‘dobar dan – želite li probati naš sushi’ pa sve do danas njihova je priča imala uzlaznu putanju te su od prve lokacije u Masarykovoj u centru Zagreba, pa do danas postali najveći domaći proizvođač sushija u Hrvatskoj. Kada je o sushi barovima riječ, njih je tri u Zagrebu (Masarykova, Dedovići 11 – Dugave i Samoborska cesta 266). Ginger sushi kutijice tako se nalaze na zagrebačkom aerodromu, u  supermarketima u Zagrebu, Karlovcu, Opatiji i Rijeci uz stalno povećanje broja prodajnih mjesta. Tijekom turističke sezone Ginger sushi će biti dostupan od Istre do Dalmacije te na otocima. 
 
Kako izgleda proizvodnja sushija, Dobrovići su pokazali u svom proizvodnom pogonu u zapadnom dijelu Zagreba u kojem se svaki dan ‘rolaju’ na tisuće različitih sushija. Ono što ih izdvaja od drugih brendova na tržištu je to što Ginger sushi u svojim proizvodima ne koristi nikakve aditive i veliku pažnju poklanjaju proizvodnji i pripremi svježih namirnica i riže po recepturi koja tom najvažnijem sastojku sushija daje okus. Da je riža najvažniji dio ove poslastice, pokazali su na interaktivnoj radionici Josip Erak i Ana Strukar, sushi majstorica, pažljivo prolazeći kroz svaki korak pripreme tri najpopularnija sushija: hosomaki, uramaki i nigiri.

‘Ono što je najvažnije u pripremi svakog sushija je riža’, rekla je na početku radionice Ana Strukar otkrivajući kako se riječ sushi odnosi na okus riže. Ona je kuhana na poseban način ali i oplemenjena octom kojem je dodana sol i šećer. Budući da se od riže uvijek počinje u pripremi sushi ‘rolica’ Ana je dodala i to kako u Japanu sushi majstori godinama svladavaju način pripreme riže i to puno prije nego li počnu s korištenjem ribe i povrća.

Riža koja se koristi za pripremu Ginger sushija uvijek je spremna za pripremu, posebno u novootvorenom proizvodnom pogonu koji se na tren pretvorio u sushi studio za radionicu. Svaka radna jedinica imala je potreban alat za rad – radnu plogu, oštar nož, makisu podlogu od bambusa za rolanje sushi tuba, i krpa. Nakon što su Ana i Josip predstavili alat, svi su krenuli s izradom vlastitih kreativnih rješenja.

‘Velika sam ljubiteljica sushija, ali rijetko ga sama pripremam kod kuće jer volim tu raznolikost koju nudi Ginger sushi. Nalazi se u blizini HNK pa mi glumci često na ovoj adresi uživamo u laganim obrocima između proba i predstava’, rekla je glumica Mirta Zečević koja je vrlo brzo svladala tehniku ‘rolanja’ hosomaki sushija. On je jedan od najjednostavnijih zalogaja – sastoji se od nori alge u koju je zamotana riža i po želji povrće, sirova riba i kozice.

Društveni kroničar Neven Ciganović s lakoćom je savladao uramaki sushi u kojeg je stavio svježe filetirani losos kojeg je majstorica Ana filetirala na svom radnom stolu. Za razliku od hosomaki sushija, uramaki je umotan rižom s vanjske strane, a unutrašnjost je ispunjena s algom i raznim namirnicama. Nakon što su svi svladali obje vrste sushija, Josip je pozvao okupljene da se okušaju u pripremi Nigiri sushija koji se sastoji od ovalnog brežuljka riže (brodića) s kriškom ribe ili plodova mora na vrhu.  

Radionica pripreme sushija završila je veselim kutijama s ručno rađenim sushi rolicama, a ona je bila simulacija jednog radnog dana u Ginger sushi pogonu u Zagrebu.

‘U svibnju će Ginger sushi proslaviti svoj 10 rođendan, kad pripremamo još neka iznenađenja’, zaključili su na kraju Zvonimir i Adriana dodajući kako brend koji je toliko narastao u svojoj ponudi ima i catering, organiziranje rođendana, a posebno su popularni i dječji rođendani, jer sve više djece i mladih uživa u Ginger sushiju.

A.P.Z. / Foto: Nikola Zoko
 

 


Tagged: , , , , , , ,